Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Camiler ve Din Görevlileri Haftası
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, camilerin, Türk toplumun yüzde 12'sini oluşturan engellilerle çocukların rahatça girebileceği, gençlerin sohbet edebileceği, sosyal faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği şekilde inşa edilmesi gerektiğini bildirdi
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, camilerin, Türk toplumun yüzde 12'sini oluşturan engellilerle çocukların rahatça girebileceği, gençlerin sohbet edebileceği, sosyal faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği şekilde inşa edilmesi gerektiğini bildirdi. 
     Çiftçi, 1-7 Ekim tarihlerini kapsayan Camiler ve Din Görevlileri Haftasının başlaması dolayısıyla İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen törende, hafta etkinliklerinden bazılarının camilerde yapılabileceğini söyledi. 
     Camilerin, toplanılan ve sohbet edilen mekanlar olduğunu belirten Çiftçi, şöyle konuştu: 
     ''Camiler, Türk toplumun yüzde 12'sini oluşturan engellilerle çocukların rahatça girebileceği, gençlerin sohbet edebileceği, sosyal faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği şekilde inşa edilmeli. Şehir planlamaları yapılırken, oluştururken bunları göz önüne almamız gerekiyor. Camiyi yaparken çok güzel bir yapı ortaya çıkardınız ama bunu işlevsel hale getirmezsek o zaman çok fazla bir değeri ve anlamı olmaz. Bunun işlevsel hale gelmesi gerekiyor. O da din görevlileri vasıtasıyla olacak. 
     Yaklaşık iki yıldır Kütahya'dayım. Farklı camilere gittim. Hem merkezdeki hem de köylerdeki camilerde oradakilerle birlik, beraberlik içinde günün anlam ve önemine uygun muhteşem bir kardeşlik ve birliği sağlamışlar. Oradaki kişilerin dertleriyle ilgilenen imam arkadaşlar gördüm. Yaşadığınız mahalledeki insanlarla devamlı görüşüyorsanız, onlarla derdinizi, mutluluğunuzu paylaşıyorsanız ve onlara her konuyu açabiliyorsanız; işte o toplumdaki her kişi mutlu oluyor. Camilerimiz var, bizi bir araya getiren imamlarımız var. Sorun ve dertlerimizi paylaşırsak hiçbir sorunumuz kalmaz.'' 
     
     -''Engelsiz Cami Engelsiz İbadet''- 
     
     Kütahya Müftüsü Mustafa Üskülüplü de Camiler Haftasının 1986 yılında kutlanmaya başlandığını ve adının 2003'te Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak değiştirildiğini anlattı. 
     Üskülüplü, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, bu yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftasının temasını ''Engelsiz Cami Engelsiz İbadet'' olarak belirlediğini ifade etti. 
     Kur'an-ı Kerim'den ayetler ve Türkçe mealinin de okunduğu törene, Kütahya Belediye Başkan Vekili Halil Toklu, Vali Yardımcısı Mustafa Haluk Saygı, İl Genel Meclisi Başkanı Seyit Ömer Durmuş, bazı daire müdürleri, İl Müftülüğü çalışanları ve din görevlileri katıldı. 
     Çiftçi, törenin ardından Üskülüplü'yü makamında ziyaret ederek, Müftülük'teki Diyanet Yayınevi bölümünü gezdi. 
     Kütahya'da Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında 3 Ekim'de İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda il vaizleri Emine Kaya ve Zehra Balaban tarafından ''Cami ve Kadın'', 4 Ekim'de aynı salonda İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü tarafından ''Etkili Bir Din Hizmeti Açısından Hz. Peygamber'in Örnekliği'' başlıklı konferanslar verilecek
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com