Çamlıca’ya cami projesi yok

Çamlıca’ya cami projesi yok
Erdoğan'ın açıkladığı şekilde bir proje olmadığını belirten Bakan Güney insansız mekâna camiyi uygun bulmadı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Erdoğan’ın açıkladığı “Çamlıca tepesine dev cami” ile ilgili bir proje olmadığını belirterek, insansız mekâna cami yapmanın uygun olmadığı yolundaki görüşlere dikkat çekti.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Çamlıca tepesine dev cami” ile ilgili herhangi bir proje olmadığını açıkladı.

NTV canlı yayınına katılan Günay, Çamlıca tepesine cami yapılmasına ilişkin sadece fikir tartışması yaşandığını belirtti.
Kendilerine, belediyeye veya başka bir kuruma gelmiş bir proje bulunmadığını kaydeden Günay şunları söyledi: “Mütedeyyin çevreler dahil olmak üzere, insansız bir mekana cami yapmanın çok da ihtiyaca ve bizim inancımıza uygun olmadığı konusunda eleştiriler oldu. Sanıyorum bu eleştiriler ışığında yol alınacak. Şu anda somut bir proje de yok.”

Devlet tiyatrolarının özelleştirilmesiyle ilgili düzenlemeye ilişkin bir soru üzerine de Bakan Ertuğrul Günay şu yanıtı verdi:

Yargı hayata bazen yetişemiyor

“Sanat alanlarında çalışanların memur rehavetinden çıkarak daha verimli olacağı; yeteneklerinin, performanslarının daha öne çıkacağı bir düzen içinde çalışmalarını sağlamak istiyoruz. Hazırlıklarımızı olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Emekliliği gelmiş arkadaşlarımızı emekliliğe özendirecek bir düzenleme, daha sonra da yeteneği öne çıkaran bir düzen yapmaya çalışıyoruz. Katiyen halka sanat götürmek konusunda geri adım atmayacağız. Daha kitleselleşmiş bir model oluşturmaya, özel sanat girişimlerini özendirmeye çalışıyoruz.”

Sulukule’de yargının verdiği iptal kararına itiraz edeceklerini de belirten Günay “Sulukule’de 2007’de alınmış bir kurul kararının iptaline karar verilmiş. Gecikmiş adalet adalet değildir anlayışının örneğini yaşıyoruz. 15 gün sonra kura çekilişi yapılacaktı. Yeni karar ışığında itirazımızı yapacağız. Yeni bir plan, yeni bir kurul kararı oluşturmaya çalışacağız. Yargı bazen hayatın hızına yetişemiyor” diye konuştu.

Erdoğan ne demişti?

Başbakan Erdoğan 30 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Ataşehir’de yapımı devam eden Mimar Sinan camisinin bitmek üzere olduğunu belirterek “Bu alanda yine 4-5 cami daha yapılıyor. Bunlar da yakında bitecek ama çok daha önemlisi, bir de Çamlıca’da başlayacağız. Çamlıca’daki televizyon kulesinin yanında 15 bin metrekare üzerinde bir cami yapacağız. Bunların da proje çalışmaları son safhalarına geldi. Öyle zannediyorum ki 2 ayda dozerler çalışmaya başlar” demişti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com