“Çanakkale 1915 Gezici Tırı” Kütahya'da

“Çanakkale 1915 Gezici Tırı” Kütahya'da
''Çanakkale'den Anadolu'ya'' projesi kapsamında yola çıkan ''Çanakkale 1915 Gezici Müzesi'', Kütahya'da ziyarete açıldı. Çanakkaleli yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu'nun hazırladığı, Kütahya Tüm Aktif Memurlar Derneğinin (TAMDER) katkılar

''Çanakkale'den Anadolu'ya'' projesi kapsamında yola çıkan ''Çanakkale 1915 Gezici Müzesi'', Kütahya'da ziyarete açıldı. Çanakkaleli yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu'nun hazırladığı, Kütahya Tüm Aktif Memurlar Derneğinin (TAMDER) katkılarıyla Zafer Meydanı'ndaki Azerbaycan Parkı'nda ziyarete açılan gezici müzede, Çanakkale Savaşı'nı anlatan tablolar, siper görüntüleri, savaşta kullanılan kılıçlar, silahlar ve mermiler sergileniyor.

Kütahya merkez saat kulesinde bulunan gezici tır içerisinde Çanakkale'de şehit olanların listesi Çanakkale tarihi savaşını anlatan maketler, savaşta kullanılan eski silahlar, askerleri temsil eden figürler, metre kareye düşen mermilerin ve savaşta kullanılan bir çok aleti barındırıyor.
Kütahya halkı tarafından yoğun ilgi gören tır aynı zaman da tarihin bir parçasını öğrenmek isteyen okulların ve öğrencilerin uğrak alanı oldu.
Uslu, müzenin ziyarete açılması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 1915'te omuz omuza savaşıp bugün Çanakkale'de koyun koyuna yatan kahramanlarla gazilerin eşyalarını Anadolu'ya taşıdıklarını söyledi.
Beş yılda Anadolu'da uğranmadık il, ilçe ve bucak bırakmama azminde olduklarını belirten Uslu, 1 yılda 13 ilde yaklaşık 2.5 milyon kişiye Çanakkale ruhunu anlattıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:
''Yıl 1915, yer Çimenlik Kalesi, saat 17.30. Uşaklı Ali Çavuş, biraz önce patlayan bir bombadan dolayı iki bacağını kaybetmiş vaziyette kanlar içinde yatmaktadır. Sağlıkçı er kanı durdurmaya çalışmaktadır. Bir başka arkadaşı başında dua okumaktadır. Karşıdan Seyit Onbaşı'nın attığı mermi, Ocean gemisinin dümen tertibatını kilitlemiştir. İngiliz generalin, başka bir geminin kaybını dahi göze alamadığı için gemiye çekilme emrini verdiği dakikalardır. Gemiler çekildikçe tabyalarda alkışlar ve 'bravo' sesleriyle büyük bir şölen başlamıştır.
Ali Çavuş, sıhhiye erine, (Bir son arzum var, bana komutanı çağırır mısın?) der. Komutan gelir başına, (Hayrola Ali Çavuş. Düzeleceksin, iyileşeceksin, dur bakalım) der. Ali Çavuş, (Komutanım bir isteğim var. Silah arkadaşlarım tabyaların üstüne çıkarsınlar. Düşmanın gidişini göreyim, ondan sonra Allahım'a koşayım) der. Arkadaşları kaldırırlar, düşmanın gidişini gözleriyle görür ve gözleri kapanır, şahadet mertebesine ulaşır. İşte Çanakkale ruhu budur.
Biz de '1915'te siperlerde din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeden omuz omuza savaşan askerlerin torunlarının arasına ekilen fitne tohumlarını ne kadar azaltabilirsek o kadar karlıyız' dedik ve yollara düştük. Bunu her yerde anlatıyoruz.''
TAMDER Başkan Yardımcısı Cafer Çamlı ise Çanakkale'nin benzeri yazılmamış ve yaşanmamış bir destan olduğunu ifade ederek, ''Çanakkale'den yayılan ses, dünyanın dört bir yanındaki inananların ortak sesidir.
Çanakkale, yeni bir hayata mazhar olabilmek için koşanların sesidir. Onlar yaşatmak için yaşama azminden vazgeçmişlerdir. O gün ne için şehit olunduysa bu ün onları yaşatma zamanıdır'' dedi.
Konuşmaların ardından Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa İngenç ve Belediye Başkan Yardımcısı Halil Toklu, müzenin açılışını gerçekleştirdi.

-ÇANAKKALE RUHU ANLATILIYOR-
Çanakkale Valiliği, Gestaş, Doğtaş, Ford Otosan'ın katkılarıyla Türkiye'yi dolaşan müze tırın tanıtımı için hazırlanan broşürde şunlar kaydedildi:
''Çanakkale Savaşı, tarih sahnesinden silinmek istenen milletin, tek bir yumruk gibi istilacılara gerekli karşılığı vermesinin ve dipdiri ayakta olduğunu bütün dünyaya haykırmasının destanıdır. Anadolu'nun bağrından kopan Çanakkale'de kaybettiğimiz 253 bin vatan evladının anılarını malzeme ve görsellerini torunlarına, Anadolu'ya götürüyoruz. 1915'te kan ve barut kokusundan baharın gelmediği Çanakkale'den.''
Gezici müze, 12 Nisan'a kadar ziyaret edilebilecek.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com