Çanakkale kahramanı belgeselle anılacak

Çanakkale kahramanı belgeselle anılacak
Çanakkale Savaşı'nda gösterdiği kahramanlık nedeniyle Cesaret Tepe'ye Anıt Mezarı yapılan Kırşehirli Mehmet Çavuş için hazırlanan belgesel, zaferin 99. yıl dönümü etkinliklerinde gösterilecek

KIRŞEHİR (AA) - ABDULLAH YILDIZ - Çanakkale Savaşı'nda gösterdiği kahramanlık nedeniyle Cesaret Tepe'ye Anıt Mezarı yapılan gazi Mehmet Çavuş için hazırlanan belgesel, zaferin 99. yılında düzenlenecek etkinliklerde izlenecek.

Kırşehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Fatih Mahmutoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kent Konseyi'nin de katkısıyla Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Bölümü tarafından  "Kırşehirli Mehmet Çavuş Destanı" isimli bir belgesel hazırlandığını söyledi.

Yaklaşık bir yıl süren belgesel çalışmasında, Mehmet Çavuş'un doğduğu Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesine bağlı Safalı köyünde ve Çanakkale Savaşı'nın geçtiği yerlerde çekim yapıldığını ifade eden Mahmutoğlu, "Mehmet Çavuş'un köyüne gidildi. Radyo Televizyon Bölümü öğrencileri ve yöneticileri, gazinin çocukları, ailesi ve komşularıyla akrabalarıyla çekimler yaptı. Daha sonra Çanakkale'ye gidildi. Mehmet Çavuş'un kahramanlık gösterdiği Cesaret Tepe'de çekimler yapıldı. Çekimlerden sonra Kırşehir'de belgesel çalışmaları devam etti" diye konuştu.

- Kırşehirli 450 şehit var 

Kırşehir'den başlamak üzere belgeselin tüm Türkiye'de izlenmesini amaçladıklarını dile getiren Mahmutoğlu, şunları kaydetti:

"18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 99. yıldönümü için Ahi Evran Üniversitesi ve Kırşehir Kent Konseyi program hazırladı. Mehmet Çavuş ve Kırşehir'in Çanakkale şehitleri bu programda anılacak. Mehmet Çavuş, geniş bir çalışma sayesinde kent halkı ile buluşacak. O gün, gün boyu gerek Safalı Mehmet Çavuş olsun gerek diğer Çanakkale şehitlerimiz olsun, onlar anlatılacak. Mevlit okutulacak. Panel düzenlenecek. Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'ndaki panele Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nden arkadaşlarımız gelecek. Belgesel de gösterilecek. Kırşehirli şehitlerin isimleri, lakapları, nerede şehit oldukları anlatılacak. Bunlarla ilgili kapsamlı bilgiler Çanakkale'den temin edildi. Yaklaşık 450 şehit var Çanakkale Savaşı'nda şehit düşen Kırşehirli."

- Amaç Mehmet Çavuş'u tüm Türkiye'ye tanıtmak

AEÜ Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özkan Görgülü de Ahi Evran Üniversitesi ile Kırşehir Kent Konseyi ortak bir projeye imza atarak, Kırşehir’in tanınmayan kahramanı Mülazım Mehmet Çavuş’u genç nesile tanıtacaklarını söyledi.

2013 yılında çalışmalarına başlanan "Kırşehirli Mehmet Çavuş Destanı" isimli belgeselin çekimlerinin tamamlandığını anlatan Görgülü, şu bilgileri verdi: 

 "Belgesel, Çanakkale Zaferinin 99. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, 18 Mart 2014 tarihinde izleyicisiyle buluşacak. Kutlamalarda belgesel gösterimi dışında çeşitli etkinliklere de yer verilecek. Program kapsamında 450’si Kırşehirli olmak üzere tüm Çanakkale şehitlerimiz ve Çanakkale gazimiz Mehmet Çavuş için Cacabey Camisi’nde mevlit okutulacak. “Çanakkale ve Kırşehirli Mehmet Çavuş” isimli bir fotoğraf sergisinin yanı sıra Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda Mehmet Çavuş’u anlatan bir panel düzenlenecek." 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com