Çanakkale Kara Savaşları'nın 99. yılı

Çanakkale Kara Savaşlarının 99. yılı
Yeni Zelanda Genel Valisi Jerry Mateparae:

ÇANAKKALE (AA) - Yeni Zelanda Genel Valisi Jerry Mateparae, "Yeni Zelanda ve Avustralya için Gelibolu aynı zamanda Türkiye ile yeni ve derin bir ilişkiyi şekillendirmiştir. Gelibolu Savaşı'nın karşıt tarafları olarak Türkiye ve Türk halkıyla büyük bir saygı ve yakınlık oluşturduk" dedi. 

Mateparae, Çanakkale Kara Savaşları'nın 99. yılı anma törenleri kapsamında Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzak Koyu'nda yapılan "Şafak Ayini"ndeki konuşmasında, 100 yıl önce Avrupa'nın uzun süredir anılan "altın yaza" doğru gittiğini, hiç kimsenin o yaz sonunun tarihin en karanlık dönemlerinden birini getireceğini tahmin edemediğini, 1. Dünya Savaşı'nın dünyanın üzerine bir gölge gibi düştüğünü ve parçalara ayırdığını söyledi.

Bu sabah 1. Dünya Savaşı'nın 100. yılının eşiğinde olduklarını, şafak vaktinde bundan bir yıl sonra burada toplananların Gelibolu harekatının başlangıcını anımsayacaklarını, insanların düşüncelerinin tam olarak 100 yıl önce gözler önüne serilmiş olaylara odaklanacağını belirten Mateparae, "Avustralya birliklerinin soğuk, ayaz bir sabah Anzak Koyu'na çıktıklarını ve Yeni Zelandalıların öğlen sıcağında onları takip ettiklerini hayal edecekler. Aynı zamanda şu tepelerde yurtlarını savunmak için kenetlenmiş Türk birliklerinin düşüncelerini ve kahramanlıklarını düşünecekler. Bu yıl, 99. yıl dönümünde düşüncelerimiz, hayallerimiz, muhtemelen aynı olacak" ifadesini kullandı.

 Mateparae, yıllar geçtikçe ve yeni tarih yazıldıkça geçmişin mühim olaylarını hatırlamanın önemli olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: 

"Biz savaşı övmüyoruz, ancak savaşlarda fedakarlık yapmış kadın ve erkeklere saygı gösteriyoruz. Onlar hizmet ettiler ve bizim ailelerimiz, kendi aileleri için daha iyi bir barış getirmek ve özgürlüklerimizi korumak için sıklıkla evlerinden çok uzakta bazıları hala hizmet ediyor. Anzak ismi ve anlamı o zamanlar da doğdu. Her Anzak Günü, Anzakları ve 99 yıl önce Gelibolu'da bu savaş alanlarında kurulan arkadaşlıkları düşünüyoruz. Tarihlerimiz, halklarımız ve mutluluğumuz birbirlerine sıkıca bağlı. Güvenlik ve savunmadaki yakın ortaklığımızı, en son yakın bölgemiz olan Timor-Leste ve  Solomon Adaları'nda, Afganistan ve Sina gibi uzak bölgelerde sürdürüyoruz. Savunma kuvvetlerimiz özellikle Pasifik'teki komşularımıza destek içinde, birlikte yakın bir şekilde çalışmayı sürdürüyor."

Gelibolu'da yalnız olmadıklarını hatırladıklarını aktaran Mateparae, "Hem müttefik hem de Osmanlı tarafındaki diğer birçok ülke o korkunç savaşta insanlarını kaybetti. Yeni Zelanda ve Avustralya için Gelibolu aynı zamanda Türkiye ile yeni ve derin bir ilişkiyi şekillendirmiştir. Gelibolu Savaşı'nın karşıt tarafları olarak Türkiye ve Türk halkıyla büyük bir saygı ve yakınlık oluşturduk" diye konuştu.

Mateparae, her Anzak Günü'nde, Türk Hükümeti ve Türk halkının kendilerinin en nazik ev sahipleri olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"İlk Anzak torunlarına, atalarımızın fedakarlık gösterdikleri topraklardaki savaş deneyimini anma fırsatı veriyorlar. Bunun için burada bulunan, evlerinde ve dünyadaki tüm Yeni Zelandalılar adına sizlere teşekkür ediyorum. Anzak Koyu'ndaki bu anma bölgesi Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın ortak bir girişimi olarak yapılmıştır. Burada savaşan insanlar, burada gelecekte bunun olacağını neredeyse tahmin edemezlerdi. Ancak bugün burada bulunarak, onların örneklerini hatırlıyor ve en karanlık zamanlarda dahi bir umut olabileceğini biliyoruz. Yeni Zelanda'da, Yeni Zelanda topraklarında bize karşı kahramanca savaşan ve sonrasında güçlü bir dostluk kuran Mustafa Kemal Atatürk'ü anmaktan gurur duyuyoruz. O, savaş sanatında olduğu kadar barış ve ulus inşası sanatında da bir liderdi."

Anzak Günü'nde Gelibolu'daki acı ve kayıpları hatırlarken, aynı zamanda zorluğun içinde yükselen değerleri, dostluk, cesaret, şefkat, sadakat ve çoğunluğun iyiliği için fedakarlığı kutladıklarını anlatan Mateparae, geriye baktıklarında savaşların geçtiğini fakat bu değerlerin ve daha iyi bir barış ümidinin var olduğunu bildiklerini kaydetti. 

Komedyen Cem Yılmaz'ın da katıldığı törenlerde, Türkiye Cumhuriyeti adına Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü çelenk bıraktı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com