Çanakkale Kara Savaşları'nın 99. yılı

Çanakkale Kara Savaşlarının 99. yılı
Çanakkale 57. Alay'ın temsili sancağı, Konya'da düzenlenen törenle Necmettin Erbakan Üniversitesine teslim edildi

KONYA (AA) - Çanakkale 57. Alay'ın temsili sancağı, Çanakkale Kara Savaşları'nın 99. yılı etkinlikleri kapsamında Konya'da düzenlenen törenle Necmettin Erbakan Üniversitesine (NEÜ) teslim edildi.

 NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Hükümet Meydanı'ndaki törende, 99 yıl önce yaşanmış bir süreçte, barışı ve huzuru Türk evlatlarına teslim eden ataların önünde saygıyla eğildiklerini söyledi.

Çanakkale Savaşı'nda çok önemli yer tutan 57. Alay'ın hatırasının gençlere aktarılması yönünde devletin karar aldığını belirten Şeker, bu kapsamda 57. Alay Sancağı'nın her yıl bir üniversitede sergilenmesi ve farkındalık oluşturulmasının kararlaştırıldığını ifade etti.

Sancağın bu yıl Marmara Üniversitesinden alınarak Necmettin Erbakan Üniversitesine teslim edildiğini anlatan Şeker, şunları kaydetti:

"Bu süreci başlatan devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum. Gençler eğer geçmişi unuturlarsa, bugünün kıymetini bilemezler ve geleceğe de sahip çıkamazlar. Bu bağlamda ülkemiz tarih kültürünü hatırlamak ve gelecek kuşaklara da aktarmak zorundadır. Her zaman atalarımızla beraber barış destekçisi ve barışı arzulayan bir millet olduk. Ama savaş kaçınılmaz olduğunda da bu ülke için canımızı feda etmekten geri durmadık. Hürriyetimiz, özgürlüğümüz ve istikbalimizle dünyaya insani değerleri öğreten toplum olarak adalet, huzur dağıtmaya devam edeceğiz. Kardeşlerimizin bu bilinci, farkındalığı bir yıl boyunca Konya ve tüm ilçelerde öğrencisinden esnafına kadar her kesimiyle paylaşmasını arzu ediyorum. Allah o günleri bir daha yaşatmasın. Şehitlerimize rahmet, geride kalan torunlarına da huzur ve afiyet içerisinde uzun bir hayat diliyoruz."

Konuşmaların ardından, Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencileri, geçen yıl Marmara Üniversitesine verilen Çanakkale 57. Alay'ın  temsili sancağını alarak Prof. Dr. Şeker'e teslim etti.

Daha sonra protokol üyeleri, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce hazırlanan, içinde savaştan kalma harp malzemeleri, kişisel ve askeri objelerle resim ve malzemelerin sergilendiği ''Şehitler diyarından Anadolu'ya'' adlı gezici müzeyi ziyaret etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com