Çanakkale Kara Savaşları'nın 99'uncu yılı

Çanakkale Kara Savaşlarının 99uncu yılı
Fransa 100'üncü Yıl Törenler Başkanı General Irastorza: "Birçoğu, bugünün şartlarına göre hayal edilmesi çok zor dayanılmaz şartlar altında çok uzaklardan gelen bu askerlerin fedakarlığı, bizleri saygı duymaya ve düşünmeye sevk etmektedir"

ÇANAKKALE (AA) - Fransa 100'üncü Yıl Törenleri Başkanı General Elrick Irastorza, 99 yıl önce yaşanan Çanakkale Savaşları'na ilişkin, "Birçoğu, bugünün şartlarına göre hayal edilmesi çok zor dayanılmaz şartlar altında çok uzaklardan gelen bu askerlerin fedakarlığı, bizleri saygı duymaya ve düşünmeye sevk etmektedir" dedi.

Irastorza, Çanakkale Kara Savaşları'nın 99'uncu yıl dönümü dolayısıyla Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sadece Fransa adına değil, burada bulunan ülkelerin temsilcileri yanında tüm müttefik devletler adına söz almaktan şeref duyduğunu söyledi.

Gelibolu'da dökülen kanlara gömülen binlerce savaşçıyı anmak ve saygılarını göstermek adına burada bulunduklarını aktaran Irastorza, "Birçoğu, bugünün şartlarına göre hayal edilmesi çok zor dayanılmaz şartlar altında çok uzaklardan gelen bu askerlerin fedakarlığı, bizleri saygı duymaya ve düşünmeye sevk etmektedir" ifadesini kullandı.

Birinci Dünya Savaşı'nın ertesinde denenen girişimlerin hepsinin başarısızlıkla sonuçlandığını belirten Irastorza, uluslararası kurumların bugün daha kuvvetli, sağlam ve bilinçli olduğunu anlattı. Bu topraklarda yaşamını yitiren askerlerin hepsinin buna katkıda bulunduğunu ifade eden Irastorza, şöyle konuştu:

"Korkunç bir yıkım ve insanlığın uzun tarihinde tartışılmaz bir kesinti yaratan savaşın ertesinde, insanlar arasında en kıymetli değeri barış olan insanlığı bilinçlenmeye sevk ettikleri için bu askerlere bir çeşit minnet duymamız gerekmektedir. O zamandan bugüne başka dramlar da yaşanmıştır ancak hiç kuşku yok ki bunların boşuna olduğunu muhakeme etmeye ve yıkıcı etkilerini reddetmeye daha yatkınız. Aylar boyunca aklın alamayacağı bir vahşetle canlıları toprağa gömen, ölüleri topraktan çıkaran mermilerin düştüğü bu topraklarda hepimizin bir araya gelmesi, dünkü düşmanlar ve bugünkü müttefikler arasında alınan yolu takdir etmemizi sağlamaktadır ancak şunu kabul etmemiz gerekir ki bu alanda hiçbir şey kesin olarak kazanım değildir. Halklar arasındaki kardeşlik, kine, diğerinin korkusuna, farklılıkların korkusuna ve içe kapanıklığa karşı uzun bir savaş olarak kalacaktır.

Büyük savaşın 50'nci yıl dönümünde, büyük yazarlarımızdan biri olan Maurice Genevoix, siper arkadaşlarına seslenerek heyecanla 'Arkadaşlarım, arkadaşlarım. Patlayan bir merminin korkunç şiddetiyle siper korkuluğuna fırlatılmış olmayı hissetmiş olmak lazım. Saatlerce karanlığın dibinden tüm sesleri tanıyarak, yaralıların inlemelerini duymuş olmak lazım. Bir dakika önce sağlıklı ve sağlam olup bir merminin kalbinin kenarından öldürmeden vurduğu ve yakınmadan, gözleri açık ve yüzü huzurlu ama yanaklarından yaşlar akan 20 yaşında bir erkek çocuğunu göğsüne yaslamış olmak lazım. Arkadaşlarım buradaydınız. Sizin için, hepiniz için konuşuyorum. Sanki ilk gün gibi buradasınız ve görüyorsunuz, vatanınız sizi hatırlıyor. Biliyor ki size saygı göstermek, size inanmak gerekiyor. Fransa tarihinin size ihtiyacı vardır' diyordu."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com