“Çanakkale savaşları destanın adıdır”

“Çanakkale savaşları destanın adıdır”
Kütahya İlinden Yetişenler Derneği (KİYD) İstanbul Şubesinde her ay düzenlenen ''Kültür Sohbetleri''nde bu ay ''Çanakkale Savaşları ve İstiklal Marşı'' konulu sunum yapıldı.

Kütahya İlinden Yetişenler Derneği (KİYD) İstanbul Şubesinde her ay düzenlenen ''Kültür Sohbetleri''nde bu ay ''Çanakkale Savaşları ve İstiklal Marşı'' konulu sunum yapıldı. Kütahya İlinden Yetişenler Derneği (KİYD) İstanbul Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi Ergun Bakar ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Bünyamin Uzuncan'ın konuşmacı olarak katıldığı kültür sohbetleri, Fatih'teki dernek binasında gerçekleştirildi.
Bakar, Çanakkale Savaşları'nda büyük sıkıntılara rağmen kazanılan zafer için 250 bin şehit verildiğini söyledi.
Şehitlerin bu vatan için gözlerini kırpmadan canlarını verdiğini ifade eden Bakar, Nusret mayın gemisi, Seyit Onbaşı gibi cephelerdeki kahramanlıklardan örnekler anlattı.
Çanakkale Savaşları'nın, batı emperyalizmine karşı kazanılmış bir zafer olduğunu anlatan Bakar, ''Batının hasta adam olarak gördüğü Osmanlı'nın evlatları, genç Tıbbiyeliler, Galatasaray Lisesi talebelerinin gençleri, kınalı İsmailler Çanakkale'de şehit olmuş. Bir an önce Çanakkale'yi geçip İstanbul'a çıkmayı düşünen İngiliz Donanmasına, Anzaklar'a Türkler'in gücü gösterilmiş olup, Çanakkale geçilememiştir'' dedi.
Mehmet Akif Ersoy'un ''Çanakkale Şehitlerine'' şiirini okuyarak konuşmasına başlayan Uzuncan ise İstiklal Marşı'nın yazılması ve TBMM'de kabulüyle ilgili bilgi verdi.
Türk milletinin bir milli marşı olması gerektiğini savunan Uzuncan, şöyle devam etti:
''Bu da İstiklal Marşı olacaktı. O dönemin Maarif Vekaleti tarafından 500 TL ödüllü bir yarışma açılmıştı. Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver idi. Mehmet Akif Ersoy, ödül olduğu için böyle bir şiiri yazmaya sıcak bakmıyordu. Çünkü bu şiir milletinin olacaktı. İkna edildikten sonra Taceddin Dergahında Mehmet Akif'in yazdığı bu şiir, 724 şairin eseri arasında TBMM'de alkışlarla kabul edildi.
Mehmet Akif, bu şiir için verilen ödülü Hilali Ahmer Cemiyetinde yetimler için kullanılmak üzere bağışlamıştır. Bu şiiri, Türk milletine ait olduğu için Safahat isimli kitabına almamıştır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com