Çanakkale Savaşları gezici müzesi Mersin'de

Çanakkale Savaşları gezici müzesi Mersinde
Çanakkale Savaşlarının 100. yılı dolayısıyla hazırlanan gezici müze Mersin'de ziyarete açıldı

MERSİN (AA) - Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla hazırlanan, savaştan kalma harp malzemeleri, kişisel ve askeri objelerle resim ve malzemelerin sergilendiği  ''Şehitler diyarından Anadolu'ya'' adlı gezici müze, Mersin'de ziyarete açıldı.

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan gezici müzenin Cumhuriyet Meydanı'ndaki açılışını Vali Yardımcısı Nihat Karabiber ile Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Adana Müdürü Mustafa Keleş yaptı. Karabiber, açılışta yaptığı konuşmada, "Çanakkale Destanı"nın dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir kahramanlık destanı olduğunu hatırlattı. 

Gezici müze içerisinde, büyük imkansızlıklar içerisinde canlarını milleti ve vatanı uğruna feda eden yüz binlerce şehidin hatıralarından parçaların sergilendiğine dikkati çeken Karabiber, "Bu destanı, bu kahramanlık öyküsünü bizlerin mutlaka nesilden nesle, kuşaktan kuşağa aktarması lazım. Bunun için Çanakkale'ye gidemeyen genç kardeşlerimizin o ruhu bir nebze de olsa hissetmesi adına Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü böyle bir hizmeti ayaklarına kadar getirmiştir" diye konuştu. 

Keleş ise Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Türkiye ve bölge açısından değerlerin tanıtımına önemli hizmetler verdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Çanakkale Savaşları'nın 100. yılı münasebetiyle ecdadımızın, 1915 yılında vermiş olduğu o eşsiz mücadelenin tarihi hatıralarını bir ziyafet müzesi olarak sizlere sergiliyoruz. 1 Aralık 2013'te startı verilen bu müzemiz, 81 ilimizde birer hafta süreyle sergilendikten sonra 19 Mayıs 2015'te Ankara'da, anlamlı bir tarihte tamamlanacaktır. Müzemizin en büyük amacı, milli birlik ve beraberliğimizi vurgulayarak, tarih şuurumuzu yeniden yeşertmektir." 

Müzede, Çanakkale Savaşları'nda kullanılan objelerin sergileneceğini anlatan Keleş, "Aynı zamanda düşmanlarımızın kullanmış olduğu savaş malzemelerini de sergiliyoruz ki ecdadımızın kullanmış olduğu malzemelerle düşmanlarımızın kullanmış olduğu malzemeyi mukayese edebilelim. İşte o zaman bu destanın ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu bir kez daha anlamış olacağız" dedi. 

Konuşmalardan sonra Karabiber, Keleş, öğrenciler ve vatandaşlar müzeyi gezdi.

Gezici müzenin 23 Şubat Pazar gününe kadar ziyaret edilebileceği bildirildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com