Çanakkale'de, yeni ''kurbağa adam'' polisler yetişecek

Çanakkalede, yeni kurbağa adam polisler yetişecek
Türkiye'de sadece Çanakkale'de olan Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürlüğünde 8 polise, kurbağa adam temel eğitim kursu verilecek

ÇANAKKALE (AA) - Türkiye'de sadece Çanakkale'de kurulan Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürlüğünde 8 polise, ''kurbağa adam temel eğitim kursu'' verilecek.

Çanakkale Emniyet Müdürü Yılmaz Özden, kursun başlaması dolayısıyla Polis Evi Eğitim Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, değişen ve gelişen dünya şartlarında hizmetlerin de şekillenip, değiştiğini, geliştiğini söyledi.

Klasik polisiye tedbirlerin yanında, gelişen şartlara ve durumlara göre teknolojik imkanların kullanılmasının önem arz ettiğini vurgulayan Özden, "Bu anlamda tüm kurumlara baktığımızda emniyet teşkilatının teknolojiyi de kullanarak hizmet üretmede çok başarılı olduğunu görüyoruz" dedi.

Özden, bir yarımada konumundaki Türkiye'nin sahip olduğu iç sularla birlikte su üstü ve su altı etkinlikleri açısından önemli faaliyetlerin gerçekleştirildiği ülke konumunda bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Adli olaylar karada başlayıp, bitmez. Kimi zaman su ortamlarına da taşınır. Su ortamında bulunması muhtemel maddi delillerin aranması ve su üstüne çıkarılması için dalgıç marifetine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle Emniyet Genel Müdürlüğünce çeşitli illerde polis dalgıçların çalıştırılacağı su altı grup amirlikleri kurulmuş, hizmet içi eğitime başlanmıştır." 

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığına bağlı olarak 26 ilde su altı grup amirliği bulunduğunu, buralarda 130 personelin görev yaptığını aktaran Özden, şöyle konuştu:

"Bu personeller en son teknolojik imkanlarıyla dalış hizmetleri yönetmeliğine uygun olarak görev yapmaktadır. Polis dalgıçlar su altında şüpheli cisim yada delil arama, bulunan objelerle ilgili su altı olay yeri incelemesi yaparak su yüzeyine çıkarmak gibi adli görevlerin yanı sıra sel ve su baskınlarında can kurtarma işlemleri, su altı tarihi eser kaçaklığının önlenmesi ve ilgili idari görevleri de yerine getirmektedir. Çanakkale'de de 16 Ağustos 2013 tarihinde Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürlüğü kurulmuştur. Bu merkez Türkiye'de ilktir. Merkezin, güzel ve şehitler diyarı Çanakkale'ye hayırlı olmasını temenni ederiz."

Kurbağa adam bedeni yeterlilik seçme sınavında başarılı olan ve Türkiye'nin değişik illerinde görev yapan 8 polis memuruna, Çanakkale Deniz Polisi Eğitim Merkezi Müdürlüğünde 6 hafta, 240 saat teorik ve pratik bilgi aktarılacak. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com