Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Ortaköy'de Anıtpark Açılışına Katıldı

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Ortaköy'de Anıtpark Açılışına Katıldı
Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Ortaköy’de Ortaköylüler Sosyal Yardımlaşma Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'nın (ORVAK) girişimleriyle yapımına başlanan ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla vatandaşların hizmetine sunulan Murat Gündüz 2 Temmuz Canlar Anı

Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Ortaköy’de Ortaköylüler Sosyal Yardımlaşma Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'nın (ORVAK) girişimleriyle yapımına başlanan ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla vatandaşların hizmetine sunulan Murat Gündüz 2 Temmuz Canlar Anıt Parkı açıldı.
Madımak olaylarında hayatını yitiren 33 kişiden birisi ve Ortaköylü olan Murat Gündüz adına açılan ve içerisinde yürüme alanı, oturma grupları ve Sivas’ta yitirdiğimiz 33 canın isimlerinin yer aldığı mermer anıtın bulunduğu parkın açılışına Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın yanı sıra CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin, Şarkışla Kaymakamı Abdullah Uçkan, Şarkışla Belediye Başkanı Kasım Gültekin, ORVAK Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Dinçal, ORVAK eski Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Çankaya Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Özcan, Ortaköy Muhtarı Dilaver Türegün, komşu köylerin muhtarları, Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Buğra Gökçe, Murat Gündüz’ün annesi Kifayet ve babası Mehmet Gündüz, Madımak olaylarında kardeşleri Menekşe ve Koray’ı kaybeden ve Menekşe’nin adını taşıyan Menekşe Kaya, Madımak olaylarında canlarını yitirenlerin yakınları ve çok sayıda Ortaköylü katıldı.
Parkın açılışından önce Ortaköy Muhtarlığı Kültür Merkezi ve Müzesini gezen ve merkezin kadın başkanı Zehra Tüzün’den bilgiler alan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, içerisinde Etnografya ve Misafir Ağırlama Evi, Sivas Şehitleri Anma Köşesi, çevreye ait çiçeklerin yer aldığı doğa odası, sembolik okul sınıfı, tarımsal araç ve gereçlerin yer aldığı tarım odasının bulunduğu merkeze hayran kalırken el değirmeninde tahıl dövdü. Tanık ayrıca ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in Sivrialan’da yer alan Kültür Bakanlığı’na bağlı 1982 yılında müze olarak hizmete açılan ve Veysel’in kişisel eşyalarının yer aldığı müzeyi gezdi. Tanık Hüyük köyünü de ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.
Geçtiğmiz yılların adaleti sağlamak bir yana her aşamada vicdanları kanatan yeni süreçlerle devam ettiğini belirten ORVAK Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Dinçal, karanlığın aydınlığı boğmasına göz yummamak için sevgiyi, barışı hakim kılmak için canlarımızı yaşatacağız ve unutmayacağız dedi.
Madımak olaylarında biricik oğlunu kaybeden ve kızı Birsen yaralı olarak kurtulan Mehmet Gündüz ise oğlu Murat’ın ‘Baba git dersen giderim, gitme dersen gitmem’ deyişini hala unutamadığını ve o gün dilinin tutulduğunu oğluna gitme diyemediğini anlattı. Murat için yazdığı şiiri seslendiren Mehmet Gündüz, Madımak’ın Utanç Müzesi oluncaya kadar mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.
Parkın yapımında ve Ortaköylülere kazandırılmasında büyük katkı sağlayan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, acıların paylaşıldıkça azaldığını sevinçlerin ise paylaşıldıkça çoğaldığını ifade ederken ‘Bu ülke topraklarında 33 sayısının ne özelliği var bilmiyorum ama 33 çok yürek yakan bir rakam. Ben 28 Nisan 1977 günü aldığım bir telgrafla babamın çok ağır hasta olduğunu öğrendim, 29 Nisan’da apar topar Adana’da oldum ve babamı kaybettim. Ankara’da 2 Mayıs sabahı işe giderken gazetede 1 Mayıs olaylarında 33 kişinin hayatını kaybettiğini öğrendim. O gün 1 Mayıs’a gidemedim ama babam yaşasaydı da 1 Mayıs’a gidebilseydim. Biz Madımak’ı unutmamaya kararlıyız ama unutmamayı aynı zamanda bir kini büyütmeye dönük değil bu ülke vatandaşlarının bir arada yaşama ülküsünü hayata geçirmek için yaşatmalıyız. Sivas bence Madımak’la değil Sivas Kongresi ile anılmalı, buraya sizleri görmeye iyi gelmişim, iyi ki sizleri tanımışım’ diye konuştu. Şarkışla halkı Tanık’a tüm köy ve beldelerde sevgi gösterilerinde bulundu ve teşekkür etti.
Murat Gündüz adına yapılan anıt parkın açılışını bir daha böyle olayların yaşanmaması temennisi ile yapan konuklar, hayatını kaybeden 33 kişinin isminin yer aldığı mermer anıta karanfil bırakırken canlar adına dikilen ağaçlara getirdikleri toprakları serptiler.

Kaynak: İHA

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com