Çankaya Köşkü'nde görev alan süvarilere özel eğitim

Çankaya Köşkünde görev alan süvarilere özel eğitim
Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla, Çankaya Köşkü'nde devlet başkanlarını karşılama törenlerinde görev almaya başlayan atlı birlik, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük rol oynayan süvari birliklerinin son temsilcileri olarak Kara Harp Okulu Komutanlığı

ANKARA (AA) - KURBANİ GEYİK - Çankaya Köşkü'nde devlet başkanlarını karşılama törenlerinde görev almaya başlayan atlı birlik, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük rol oynayan süvari birliklerinin son temsilcileri olarak Kara Harp Okulu Komutanlığı bünyesinde sembolik olarak varlığını sürdürüyor.

Tarihte Türk ordusunun en önemli vurucu gücü olan süvari birliklerinin son temsilcileri, Kara Harp Okulu Komutanlığına bağlı, Ankara'daki Atlı Spor Eğitim Merkezi Komutanlığında özel olarak eğitim görüyor.

Hayvan barınağı, binicilik eğitimi için kullanılan açık ve kapalı manejler, dershaneler ile veteriner kliniği ve nalbanthane gibi at yetiştiriciliği ve bakımıyla ilgili tüm imkanları bulunan süvariler, Atlı Spor Eğitim Merkezi'nde görevli subay, erbaş ve erlerden oluşuyor.

At yetiştiriciliği ve binicilik kültürünün günümüze aktarılmasında önemli rol üstlenen süvariler, at ihtiyacını, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Bursa Gemlik’teki At Üretim ve Eğitim Taburundan karşılıyor.

Süvarilerin yarışmalarda ve törenlerde kullanılan toplam 100'ün üzerinde atı bululurken, bu atlar arasında savaş meydanlarında top çekebilen “friesian” ırkı atlar da yer alıyor.

Performansı yüksek genç atları yarışlarda, yaşı ilerleyen atları ise törenlerde kullanan süvariler, tam donanımlı veteriner kliniğinde de atların her türlü bakımını yaptırabiliyor.

Erlerin günümüzde unutulmaya yüz tutan seyislik mesleğini kazandıkları merkezde, atlara nalları ise uzman çavuş rütbesinde 2 süvari tarafından çakılıyor. Adeta atlarla birlikte yaşayan süvariler, mesailerinin önemli bir kısmını at üstünde geçiriyor. Süvarilerin her birine Türk isimleri verdiği atların, iri cüsseli ve gösterişli olmaları ise dikkat çekiyor.

-Titiz eğitim

Kara Harp Okulu personelinden seçilen süvariler ise uzun soluklu bir eğitim sürecinden geçiyor.

Üç aşmalı verilen kurslar, ilk olarak binici adaylarının öğrencilik döneminde başlangıç eğitimi olarak veriliyor. Harbiyeliler, 1 sınıfta seçime tabi tutulurken, belirlenen binici adaylarının eğitimi 4 yıl boyunca sürdürülüyor.

Harbiyelilerin ise seçiminde gönüllülük, ata uyum sağlama ve at üzerinde denge gibi hususlar göz önüne alınıyor.

-41 atlı görev yapıyor

Çankaya Köşkü'ndeki resmi karşılama törenlerinde görev alan atlı birlikler, konuklara Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi'ne girişinden itibaren tören alanına kadar eşlik ediyor. Törende, 41 atlı yer alıyor. Süvariler, Türk bayrağı ve konuk ülkenin bayrağının yanı sıra tarihteki bağımsız 16 Türk devletinin bayraklarını da taşıyor.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com