Çankaya Senaryosu Netleşti

Çankaya Senaryosu Netleşti
Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olacak mı? Peki ya Başbakan? Radikal'in tepesindeki isim Eyüp netleşen son Çankaya senaryosunu yazdı.

Cumhurbaşkanlığına Recep Tayyip Erdoğan aday olacak. Abdullah Gül siyasete dönmek istediğini Erdoğan ile paylaşmış. Görevi devrettikten sonras Eylül-Ekim gibi AKP Genel Başkanlığı için mücadeleye hazırlanacak.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül-Başbakan Erdoğan buluşmasından sonra senaryonun netleştiği konuşuluyor.. Radikal gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, edindiği kulis bilgilerini köşesinde okurlarıyla paylaştı.

Gül ile Erdoğan'ın karşı karşıya geleceğini bekleyenlerin hayal kurduğunu yazan Eyüp Can, bu yönde haber bekleyenler için kötü haberi böyle duyurdu:

"Çünkü Erdoğan ve Gül son yaptıkları görüşmelerde Çankaya’ya kimin çıkacağı konusunda uzlaştı. Erdoğan aday olmak istiyor, Gül de Erdoğan’ın bu tercihine ‘Hakkınız’ diyerek destek veriyor. Yani Çankaya konusunda Gül ve Erdoğan arasında bir çatışma yok."


GÜL AKP KONGRESİNE ODAKLANIYOR

Peki Gül bundan sonra ne yapacak? Gül'ün siyasete dönmek istediğini açıkca Erdoğan'a söylediğini yazan Eyüp Can, sonraki süreci yazısında böyle anlattı:

"Bu yüzden ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra görevi yeni seçilecek kişiye devretmeye ve eylül/ekim ayında yapılacak olağanüstü parti kongresinde AKP Genel Başkanlığı için mücadele etmeye hazırlanıyor.

Eğer Tayyip Erdoğan birinci ya da ikinci turda seçilirse hem başbakanlığı hem de parti genel başkanlığı son bulacak.

Abdullah Gül milletvekili olmadığı için istese de hemen başbakan olamıyor.

Zaten Gül de milletvekilliğinden önce AKP Genel Başkanı seçilmeyi daha çok önemsiyor. Çünkü Erdoğan’dan sonra bileğinin hakkıyla seçilerek AKP’nin başına geçmek ona başbakanlığın yolunu da doğal olarak açacak.

Eğer partiye hâkim olamazsa zaten halk tarafından seçilen yeni cumhurbaşkanına karşı ‘güçlü ve icracı bir başbakan’ olamayacağını kendisi de çok iyi biliyor.

Bu yüzden Erdoğan bundan sonra Çankaya planları yaparken Gül AKP Kongresi’ne odaklanıyor.

Başbakan Erdoğan’ın, halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanı olması durumunda fiili yarı başkanlık uygulamasına gitmek istediği sır değil.


GÜL İLE ERDOĞAN'IN AYRIŞTIĞI NOKTA

İşte bu noktada Gül ve Erdoğan ayrışıyor.
Çünkü Gül, cumhurbaşkanı ilk defa halk tarafından seçiliyor olmasına rağmen parlamenter sisteme ve icracı başbakanlığa inanıyor.
Bu yüzden Erdoğan’ın, Çankaya’ya çıkarsa AKP’yi ‘perde arkasından’ kendisine rağmen dizayn etme projesine hiç sıcak bakmıyor.
Beklentisi herhangi bir pazarlık ya da çatışmaya girmeden Çankaya yolunu açtığı Erdoğan’ın, eğer cumhurbaşkanı olursa resmi sınırları içinde yani partisiyle hiçbir ilişkisi olmadan Çankaya’ya çıkması.
Yok eğer olmazsa Abdullah Gül AKPi’nin olağanüstü kongresinde genel başkanlık için karşısına kim çıkarsa çıksın bayrak açmaya, mücadele etmeye kararlı.
Şimdilik Ankara’dan görünen senaryo bu…"

 (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com