Canlı bomba hakkında ilk bilgi!

Canlı bomba hakkında ilk bilgi!
İçişleri Bakanı Muammer Güler, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamaya ilişkin son bilgileri paylaştı.
Olay yerinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Muammer Güler, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, saat 13.14 sularında, ABD Büyükelçiliğinin Paris Caddesi'ndeki iki nolu personel girişi nizamiyesinde canlı bomba olduğu tahmin edilen bir şahısta patlama meydana geldiğini söyledi. 
 
İçişleri Bakanı Güler, şöyle konuştu:
 
''Olay sırasında bu bölümde üç güvenlik görevlisi var, ikisi nizamiyenin korunaklı iç bölümünde, birisi de dışarıda. Dışarıda yani ön bölümde bulunan güvenlik görevlisi 1966 doğumlu Mustafa Akarsu ve şu anda kimliğini tespit etmek üzere önemli çalışmalar yürüttüğümüz bir canlı bomba hayatını kaybetti. 
 
Yine içeride bulunan Didem Tuncay isimli, 1974 doğumlu bir bayan da şu anda ağır yaralı şekilde. Diğer iki güvenlik görevlisi ayakta tedavi edildi. Tabii bir canlı bomba olarak olayın mahiyetini, kimliğini bulmak üzere arkadaşlarımız gerekli araştırmayı yapıyorlar.''
 
Güler, Cumhuriyet savcısının bizzat olayın başında olduğunu, bomba ekipleri, olay yeri inceleme ekipleri ve diğer bütün ilgililerin olay yerinde olduğunu söyledi.
 
''Canlı bomba erkek''
 
Kendisinin de olayın olduğu saat itibarıyla Emniyet Genel Müdürü ile İçişleri Bakanlığı'nda bütün gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Güler, şöyle devam etti:
 
''İlgili yerlerle devamlı koordine kurdum. Ankara Valimiz ve Ankara Emniyet Müdürümüz bizzat olay yerine gelerek buradaki gelişmeleri izlediler. Hemen kısa süre içinde bu canlı bombayla ilgili parmak izinden, diğer ele geçen bilgilerden sonuca varmaya çalışacağız. Bir patlayıcı olduğu, içerdeki patlamanın oldukça nizamiyeye hasar verdiği, tabii cesetlerin de fazlaca parçalandığı ilk planda görülüyor. Olayla ilgili incelememiz sürecek. Size daha sonra gerekli açıklamada bulunacağım.''
 
Güler, soru üzerine, canlı bombanın erkek olduğunun belirlendiğini söyledi. Güler, ABD Büyükelçisi ile de telefonda gerekli görüşmeyi yaptığını, şimdi de geçmiş olsun ziyaretinde bulunacağını dile getirdi.
 
Güler, saldırganla ilgili soruyu da ''Kimliğini kesin tespit ettikten sonra sizlere gerekli açıklamaları yapacağım'' diye yanıtladı.
 
Muammer Güler, saldırganla ilgili, ''Muhtemelen biz Türk olduğuna şu andaki bilgilerimiz var ama kesin bilgiyi size vereceğim biraz sonra'' diye konuştu.
 
SALDIRGANIN KİMLİĞİ NETLEŞİYOR
 
İntihar saldırısını düzenleyen saldırganın DHKP/C üyesi Ecevit Şanlı olduğu belirlendi. 
 
Ölen saldırganın terör suçundan daha önce hapis yattığı, DHKP/C örgütüne mensup olduğu belirtildi.
 
İntihar saldırısında eylemci C-4 plastik patlayıcı kullandı. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com