Canlı hayvan sayısı azalıyor

Canlı hayvan sayısı azalıyor
- Kurban Bayramına 16 gün kala besiciler, ülkedeki hayvan sayısı azaldığından kurbanlık fiyatlarının düşmesi değil, artması yönünde bir beklenti oluştuğunu bildirdi.

Kurban Bayramına 15 gün kala besiciler, ülkedeki hayvan sayısı azaldığından kurbanlık fiyatlarının düşmesi değil, artması yönünde bir beklenti oluştuğunu bildirdi.
KÜTAHYA Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı işletmecisi Sıtkı Tosun, yaptığı açıklamada, salı günleri açık olan pazara Kütahya merkez ve ilçelerin yanı sıra çevre illerden büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar getirildiğini söyledi.
Geçen yıl faaliyete başlayan pazarın 53 dönüm arazide 700 büyükbaş, 6 bin küçükbaş hayvan alabilecek kapasiteye sahip olduğunu dile getiren Tosun, şöyle konuştu:
''Bu yıl kurbanlık satış ve kesim işlerini daha profesyonel ele almaya çalışıyoruz. Buraya gelen vatandaşlara her türlü yardımda bulunacağız. Veteriner hekim eşliğinde kestireceğimiz hayvanları istenirse 4 parça halinde teslim edeceğiz, isteyenlere hisselendirme de yapacağız. Başka yerlerde onlarca hayvanı keserek eziyet ediyorlar. Bizim böyle bir sıkıntımız yok.''

-''HAYVAN SAYISI AZALDI''-
Tosun, Türkiye'de büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısının azaldığı yönündeki bilgilerin doğru olduğuna inandığını anlattı.
Üreticiler önlem almadığı için hayvan sayısının her geçen gün azaldığını savunan Tosun, şöyle devam etti:
''Geçen yıllarda Türkiye'ye, İran, Irak ve Suriye'den hayvan girişleri oluyordu. Bu yıl bunun tersi yaşanıyor, bu ve başka ülkelere hayvan gönderiyoruz. Hayvan sayısı her geçen gün azalıyor, bu da fiyatların artmasına neden oluyor. Alıcı da satıcı da bayram öncesinde fiyatların düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Hayvan pazarı işletmecisi ve bu pazara giren hayvan sayısını bilen biri olarak, hayvan sayısının geçen yıllara oranla az olduğunu düşünüyorum.''
20 Kasımdan itibaren pazarın her gün açık tutulacağını bildiren Tosun, pazara hayvan getiren besicilerden bazıları, büyükbaş kurbanlıkları bin 500-4 bin 500 lira, küçükbaş kurbanlıkları ise 300-500 lira arasında değişen fiyatlardan sattıklarını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com