Canlı yayında Alevilik tartışması

Canlı yayında Alevilik tartışması
Mahkemenin cemevi ibadathanedir kararı dün bir tv programında masaya yatırıldı. Programın tansiyonu şu sözlerle yükseldi...

Gökmen Karadağ'ın sunduğu ve TV8 ekranlarında yayınlanan Haber Aktif programında Ali Kenanoğlu ile Prof. Bayraktar Bayraklı'nın canlı yayındaki Alevilik tartışması sırasında tansiyon bir hayli yükseldi.

CANLI YAYINDA ALEVİLİK TARTIŞMASI

Alevilerin cem evlerinde ibadethane açılmasını istemesi Gökmen Karadağ'ın modere ettiği Haber Aktif'te masaya yatırıldı.

Programa Alevi Derneği temsilcisi Ali Kenanoğlu ile Prof. Bayraktar Bayraklı'nın canlı yayın tartışması damgasını vurdu

Hubyer Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu'nun konuk olduğu programa, Prof. Bayraktar Bayraklı telefonla bağlanınca canlı yayında hararetli dakikalar yaşandı. Prof. Bayraklı cem evlerinin ibadethane olarak kullanılamayacağını söyleyince olanlar oldu

ALEVİLİK BİR DİN DEĞİLDİR

Prof. Bayraklı Alevilerin dini kimliklerini belirmeleri gerektiğini ifade ederek "Alevilik diye bir din yoktur çünkü. Kendileri Müslüman mıdır değil midir? Müslümanlığın ibadethanesi mesciddir. Bizim ya da hukukun belirlemesiyle bir yer ibadethane olmaz. Bunu Kuran belirliyor, Allah belirliyor. Ben profesörüm, hocayım, Müslümanlığı öğretiyorum. Eğer Aleviler Müslümanız diyorlarsa onlara Müslümanlığı anlatıyorum. Yok eğer Müslüman değillerse zaten konuşacak bir şey yoktur. O zaman onlara anlatacak bir şeyim olamaz benim. Cem evleri ibadethane değil kültürel hayatın bir parçasıdır. " dedi.

KİMSENİN HAKKI YOK

Bu sözlere sert tepki gösteren Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği başkanı Ali Kenanoğlu ise Alevilerin kendi inançlarını ve dinlerini istedikleri gibi yaşamasına kimsenin engel olamayacağını belirterek "Kendi inançlarımızı yaşamamıza kimse sönük bir sınırlama ve kural koyma hakkına sahip değildi." dedi.

İkili arasında yaşanan polemik moderatör Gökmen Karadağ'ın müdahale etmesi ile son buldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com