Canon 46 mp ile Şov Yapacak!

Canon 46 mp ile Şov Yapacak!
Canon'un kısa bir süre içinde 46.1 MP çözünürlük sunan yeni modelini duyuracağı söyleniyor.

Nikon D800'e cevap vermek isteyen Canon'un kısa bir süre içinde 46.1 MP çözünürlük sunan yeni  modelini duyuracağı söyleniyor.

DSLR pazarında kısa bir süre öncesine kadar çözünürlük, kullanıcıları ikiye bölüyordu. Özellikle "Full Frame" sensörlü modellerde çözünürlüğün az olması daha büyük piksel dolayısıyla daha fazla ışık hassasiyeti vaat ettiği için kullanıcılar genelde çözünürlüğü düşük modelleri tercih ediyordu. Bunu ilk kırmaya çalışan Sony oldu fakat firmanın A850 modelinde sunduğu 24MP sensör yüksek ISO'da çok başarısızdı. Ardından Canon EOS 5D Mark II, 21 MP sensörüyle geldi ve hem fotoğraf hem de video konusunda kullanıcıları tatmin etmeyi başardı.

2012 yılına kadar Nikon bu oyuna dahil olmamıştı. Fakat firma bu yıl önce 36MP D800 ve ardından da 24MP D600 modellerini satışa sundu. Bu modeller halen yüksek çözünürlük sebebiyle ISO konusunda daha başarısız gibi görünüyor. Fakat çektiğiniz fotoğrafları hatrı sayılır şekilde -örneğin 20MP yani 16MP daha küçük- küçültürseniz ISO'daki gürültü oranı azalıyor ve fotoğrafın kalitesi düşük çözünürlükte elde edilenden daha iyi oluyor. Dolayısıyla özellikle fotoğrafçılar için D800 en kaliteli en temiz fotoğrafları sunan rüya gibi bir makine oldu.

Canon'un yeni özellikler ve yeni bir sensör ile güncellediği 5D Mark III ise 22.3 MP bir sensöre sahip ve D800'ün en ciddi rakibi konumunda. Bu iki makine arasındaki çözünürlük farkı ciddi bir pazarlama taktiği ve bu sebeple Nikon bir adım önde görülüyor.

Elbette Canon'un bu konuda liderliği Nikon'a bırakma gibi bir lüksü yok. Bu sebeple firmanın çok yüksek çözünürlük sunan yeni bir model üzerinde çalıştığı söyleniyor. İddialara New York'taki PhotoPlus fuarında tanıtılacak olan yeni model 46.1MP sensöre sahip Full Frame bir model olacak.

İsimlendirme konusunda bazı kaynaklar "EOS 3D" gibi yeni bir segment oluşacağını söylersek bazıları ise "EOS 5DX" gibi bir isimlendirme olacağını söylüyor. Dolayısıyla gövde türü de EOS 1D ya da EOS 5D tipinde olabilir. Yeni modelin Ekim ayındaki PhotoPlus'ta sadece sergileneceği ve piyasaya sürülmesinin 2013 yılını bulacağı da gelen bilgiler arasında.

Daha önceleri sadece "Medium Format" olarak adlandırılan segmentte gördüğümüz bu çözünürlükler birkaç yıl içinde Full Frame segmentinde de standart haline gelecek gibi görünüyor. (KKK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com