Cansuyu Derneği Orta Afrikalı mültecilere umut oldu

Cansuyu Derneği Orta Afrikalı mültecilere umut oldu
Türkiye, insani yardım kuruluşları öncülüğünde Orta Afrikalı mültecilere yardım ulaştırmaya devam ediyor

ANKARA (AA) - Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki şiddet olaylarından kaçarak Kamerun'daki Bourgene Mülteci Kampına sığınan zor durumdaki mültecilere yardım elini uzattı.

Bölgede yardım faaliyetinde bulunan Cansuyu Derneği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yok edilmek istenen Müslümanlar, aylardır devam eden çatışmalar nedeniyle evlerinden ve ülkelerinden kaçmak zorunda kalarak çevre ülkelere sığındı. Genelde Kamerun ve Çad’a iltica etmek zorunda kalan Orta Afrikalı mülteciler, gittikleri ülkelerin de zor durumda olması nedeniyle büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldı.

Dernek yetkilileri, "kanlı bir iç savaşla yok edilmek istenen Orta Afrikalı Müslümanlara Türkiye'nin sahip çıktığını", ülkelerindeki zulümden kaçarak Bourgene Mülteci Kampına sığınan mazlumlara Cansuyu Derneğinin yardım eli uzattığını vurguladı.

Yardım kampanyası düzenleyen dernek, Orta Afrika Cumhuriyeti sınırına 30 kilometre mesafede bulunan Kamerun’un Garanboulai şehrinde kurulan Bourgene Mülteci Kampı’ndaki 6 bin Orta Afrikalı mülteciye acil gıda yardımı ulaştırdı. Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu kamptaki mülteciler, yaşamlarını Türkiye’den giden yardımlarla sürdürmeye çalışıyor.

 

- "Bourgene Kampı adeta ölümü bekleyenlerle dolu"

 

Yapılan yardımlar hakkında bilgi veren Cansuyu Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü Mustafa Hadık, “Garanboulai şehrinden yola çıkarttığımız tırlar, Bourgene Mülteci Kampı’na çok sıkıntılı bir yolculuktan sonra ulaştı. Bourgene Mülteci Kampı adeta ölümü bekleyen insanlarla dolu. Hiçbir yardım imkanı yok, çok muhtaçlar. Özellikle kadınlar ve çocukların durumu çok kötü” diye konuştu.

Türkiyeli hayırseverlerin yaptığı bağışları Orta Afrikalı Müslümanlara ulaştırdıklarını belirten Hadık, “Toplamda 6 bin kişiye yardım dağıttık. Tahminen 20 bin insan faydalanmış oldu. Kampta büyükbaş kurban kesimi de yaptık. Orta Afrikalı Müslümanlar Türkiye’den geldiğimizi duyunca çok şaşırıyor ve inanılmaz mutlu oluyorlar. Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu kamptakiler, Türkiye’den gelen yardımlar karşısında çok farklı ve güzel tepkiler veriyorlar” ifadelerini kullandı.

Cansuyu Derneği daha önce de Dyoba ve Sido kamplarında 36 ton gıda malzemesi ve 1,5 ton et dağıtımı yapmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com