Çapraz nakil ile yeniden hayat buldular

Çapraz nakil ile yeniden hayat buldular
Antalya'da yakınlarının böbreklerini kan grubu sorunu nedeniyle alamayan iki kişi, çapraz böbrek nakliyle yeniden hayata bağlandı

ANTALYA (AA) - Antalya'da yakınlarının böbreklerini kan grubu sorunu nedeniyle alamayan iki kişiye çapraz böbrek nakli gerçekleştirildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan müteahhit Muzafer Bilaloğlu (40), 3 yıl önce gittiği hastanede böbrek yetmezliği çektiğini öğrendi. Doktorların "ya nakil olmalısın ya da diyalize girmelisin" dediği Bilaloğlu'nun annesi Ayşe Bilaloğlu, böbreğini vermek için gönüllü oldu. Antalya'da gerçekleştirilen ameliyat ile anneden alınan böbrek oğluna nakledildi.

Naklin ardından 6 ay sağlıklı yaşayan Bilaloğlu'nun, annesinden nakledilen böbreği de işlevini görmemeye başladı. 2,5 yıl ilaç tedavisi gören Bilaloğlu'na bu sefer eşi Mehriye Bilaloğlu, böbreğini vermek için gönüllü oldu ancak kan grubu sorunu yaşandı. Aile, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörlüğüne başvurarak, çapraz nakile girmek istediklerini bildirdi.

- Adana'dan gelen hasta da ikinci kez nakil için başvurdu

Adana'da yaşayan Mahmut Karaduman ise 6 yıl önce böbrek yetmezliği çekmeye başladı. 6 ay ilaçlı tedavi gören Karaduman'a, kardeşi Şükran Karaduman'ın böbreği nakledildi. Başarılı geçen naklin ardından 6 yıl sağlıklı yaşayan Karaduman'ın böbreği, 2 ay önce işlevini görmemeye başladı.

Diyalize girmeye hazırlanan Karaduman'a bu sefer de kardeşi Ramazan Karaduman (29) böbreğini vermek için gönüllü oldu ancak kan grubu uyumsuzluğu nedeniyle veremeyeceği bildirildi.

- Çözümü çapraz nakilde buldular

Bilaloğlu ve Karaduman aileleri, organ nakli koordinatörlerinin aracılığı ile çözümü çapraz nakilde buldu. Yapılan testlerin ardından Doç. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından gerçekleştirilen ameliyatlarla Mehriye Bilaloğlu'ndan alınan böbrek Mahmut Karaduman'a, Ramazan Karaduman'dan alınan böbrek ise Muzaffer Bilaloğlu'na başarıyla nakledildi.

Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, yaptığı açıklamada, bu yıl şu ana kadar 4 çapraz nakil yaptıklarını söyledi. Dinçkan, çapraz naklin donör sıkıntısını çözmek için önemli bir yol olduğunu vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com