Caretta Caretta’yı sırtından vurdular!

Caretta Caretta’yı sırtından vurdular!
Antalya'nın Gazipaşa İlçe sahilinde ateşli silahla vurularak öldürülen "caretta caretta" cinsi deniz kaplumbağası bulundu.

Koru Plajı'nda doğal havuzların bulunduğu bölgede, sabah saatlerinde amatör balıkçılar denizde caretta caretta ölüsü buldu.  Kıyıya çıkarılan "caretta caretta"nın sırtında bir parmak genişliğinde mermi deliği olduğu belirlendi.
 
Tesadüfen olay yerinde bulunan Veteriner Hekim Osman Arslan, "caretta caretta"nın birkaç gün önce ölmüş olabileceğini söyledi.
 
Caretta caretta'nın silahla yaralandığını ve bu nedenle öldüğünü belirten Arslan, "Üç yaşında olduğunu tahmin ediyorum. Büyük ihtimalle silahla ateş açılmış. Eğer zıpkın olsaydı zıpkını çıkartmaları mümkün olmazdı" dedi.
 
Boyu 1 metre ve 40 kilo ağırlığındaki deniz kaplumbağasının yumurtlama mevsiminde bulunduğunu anlatan Arslan, kaplumbağanın muhtemelen yumurtlamak için sahile geldiğini söyledi.
 
Şubat ayında "Nesli Tükenmekte Olan Türleri Koruyalım" adlı proje ile Comenius Projesi'ne başvuran ve başvurusu Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen İstiklal Şehit Süleyman Gür Ortaokulu'nun öğretmenleri de olayı haber alarak sahile geldi.
 
KASTİ OLARAK ÖLDÜRÜLMÜŞ
 
Proje sorumlusu Hülya Özdemir, "caretta caretta" kaplumbağaları korumaya çalıştıklarını kaydetti.
 
Kaplumbağaları korumak için devlet desteği alarak bir proje yürüttüklerini vurgulayan Özdemir, "Deniz kaplumbağası kasti olarak öldürülmüş. Yani bu kaplumbağanın öldürülmesi bir deniz kazası değil. Gördüğümüz kadarıyla yumurtlama zamanında ve erişkinliğinde bir kaplumbağa. Bizim projemizde yapmak istediğimiz bu konuda farkındalık yapmak ve insanlarımızın eğitilmesini sağlamak. Bu kaplumbağanın ölmesi 150 kaplumbağanın dünyaya gelmeyeceği demektir. Herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz" dedi.
 
KURŞUN YARASI
 
Gazipaşa Belediyesi
zabıta ekipleri, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Milli Parklar Av ve Yaban Hayatını Koruma Şefliği'nden bir personel de olay yerinde inceleme yaptı.
 
Caretta caretta'nın kabuğundaki yaranın kurşun yarası olduğu anlaşıldı. İncelemelerin ardından "caretta caretta"nın bedeni sahile gömüldü. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'İstanbul'un adaylığı şaka gibi!'04 Kasım 2014 Salı 22:00
 • Çeşme’de ÇED’e gerek yokmuş!04 Kasım 2014 Salı 14:15
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!31 Ekim 2014 Cuma 22:11
 • Sakarya'da deprem!22 Ekim 2014 Çarşamba 20:38
 • Validebağ Korusu’a sabah baskını21 Ekim 2014 Salı 10:26
 • Malatya'da deprem!20 Ekim 2014 Pazartesi 19:20
 • İşte Marmaris'te yangının hasarı20 Ekim 2014 Pazartesi 13:10
 • İlk kez seks yapan canlı türü bulundu20 Ekim 2014 Pazartesi 09:24
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!18 Ekim 2014 Cumartesi 19:20
 • Antalya'da deprem!18 Ekim 2014 Cumartesi 17:32
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com