"Cari açık"ta dünya ikincisiyiz!

"Cari açık"ta dünya ikincisiyiz!
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, büyümede dünya ikinci olan Türkiye'nin, aynı zamanda dünyada en yüksek cari açık veren ikinci ülke olduğunu belirterek, ''Demek ki el parasıyla büyümüşüz' dedi.

Öztrak, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ankara'da doğalgaz yerine kömür kullanmak zorunda kaldıkları için bir ailenin zehirlenerek yaşamını yitirdiğini, Erzurum'da 5 TEDAŞ işçisinin yeterli donanıma sahip olmadan göreve gittikleri için öldüğünü, Tuzla'daki iş kazasında da 2 işçinin öldüğünü söyledi. Öztrak, bu olaylar yaşanırken Hükümet'in ''Büyümede dünya ikincisiyiz'' dediğini, bürokrasinin her yerinin lüks marka araçlarla dolu olduğunu ileri sürdü.

Aslında Türkiye'nin başka bir alanda da ikinciliğe sahip olduğunu anlatan Öztrak, ''77 milyar dolar cari açıkla ABD'den sora dünyada en yüksek cari açık veren ikinci ülkeyiz. Demek ki el parasıyla büyümüşüz'' iddiasında bulundu.

Enerji fiyatlarındaki artışa değinen ve Türkiye'nin en pahalı akaryakıtı kullandığını ifade eden Öztrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, bunu ''Arap baharı''na dayandırdığını, ancak asıl nedenin ''AKP'nin beceriksizliği'' olduğunu sözyledi. Hükümet'in benzin pompalarını vergi dairesine çevirdiğini ileri süren Öztrak, ''Benzin pompacılarını kadroya alsınlar. Çünkü, en etkili vergi toplayan onlar'' dedi.

Teşvik paketine de değinen Öztrak, bu paketin kaynağı ve maliyetinin somut olarak açıklanması gerektiğini sözlerine ekledi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com