Çarkçı Kemal' Ret!

Çarkçı Kemal' Ret!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bir kitapta kendisine hakaret edildiği iddiasıyla açtığı “Çarkçı Kemal” davası başladı.

Duruşmaya Kılıçdaroğlu'nun avukatı Şükrü Evrim İnal ve hakkında dava açılan Süleyman Yeşilyurt katıldı. Kılıçdaroğlu'nun avukatı, talepleri doğrultusunda “Çarkçı Kemal” isimli kitabın toplatılmasını ve masraf olarak tedbiren 5 bin TL paranın peşin ödenmesini istedi. Yeşilyurt ise kitabı basın özgürlüğü çerçevesinde yazdığını ve hakaret kastı olmadığı belirtti ve Kılıçdaroğlu'nun katıldığı bir televizyon programında “Ben kimseye dava açmadım” dediğini hatırlatarak, avukatın görevi kötüye kullandığını ve menfaat temin etmeye çalıştığını ileri sürdü.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Mahkeme, kitabın toplatılması ve tedbir amaçlı 5 bin TL peşin para isteyen Kılıçdaroğlu'nun avukatının taleplerini reddetti. Mahkeme, delillerin toplanması ve savunmaların yazılı olarak yapılması amacıyla duruşmayı 19 Temmuz 2011 tarihine erteledi. Ayrıca mahkeme, Kılıçdaroğlu'nun “Ben dava açmadım” dediği söz konusu konuşmanın kayıtlarının getirtilmesini istedi. Akit'e konuşan yazar Süleyman Yeşilyurt, “Satılmamış kitaba dava açan Kılıçdaroğlu'nun tedbir olarak 5 bin TL peşin masraf talebinde bulunması, en hafif tabirle ayıptır, çingeneliktir. Bence yüzsüzlüktür. Sayın Kılıçdaroğlu 'Ben kitaba dava açmadım' demiştir. O zaman gereğini yapmalıdır. Avukatlarını arayıp bu davaları düşürmelidir” dedi.

KILIÇDAROĞLU “BEN KİTABA DAVA AÇMADIM” DEMİŞTİ

Kılıçdaroğlu'nun, 29 Nisan 2011 tarihinde gazeteciler Rıdvan Akar ve Yavuz Oğhan'ın CNN Türk'te Liderler Zirvesi isimli programına katılmış ve kitaba dava açması ve basın özgürlüğünün sorulması üzerine, “Ben kitaba dava açmadım, açmam. Özgürlüklere pranga vurmam. Avukatlarım açtıysa bile düzeltirim” dediği iddia edilmişti.

“ÇARKÇI KEMAL” DAVASI

Kılıçdaroğlu, Şubat 2011'de piyasaya çıkan ve satılmamış “Çarkçı Kemal” isimli kitabın yazarı Süleyman Yeşilyurt hakkında 2 yıl hapis cezası ve yaklaşık 1.5 trilyon tazminat talebinde bulunmuştu.

YENİ AKİT

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com