Çarkın ‘Ağar’ konuştu

Çarkın ‘Ağar’ konuştu
Ayhan Çarkın şok iddialarına devam ediyor.

 

Eski Özel Harekat Polisi Ayhan Çarkın MİT mensubu Tarık Ümit’in öldürüldüğü yerin krokisini savcıya çizdiğini ancak dikkate almadıklarını söyledi. Çarkın, Mehmet Ağar için ‘ele başı’ derken, Hanefi Avcı, Tansu Çiller gibi isimlerle ilgili önemli iddialarda bulundu.

Ankara’da devam eden faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında dün üçüncü kez ifadesine başvurulan eski Özel Harekât polisi Ayhan Çarkın, yine çok tartışma yaratacak iddialar ortaya attı. Çarkın, 1996’da kaçırıldıktan sonra öldürüldüğü iddia edilen MİT’çi Tarık Ümit’in infaz edildiği yere dair krokiyi eliyle çizip geçen martta İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali’ye verdiğini belirterek, “Krokiyi çizdim neden gidip bakmadılar” dedi. Eski Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin, Mehmet Ağar ve Hanefi Avcı hakkındaki suçlamalarını da sürdüren Çarkın, dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in eşi Özer Çiller için ‘Götürücü’ ifadesini kullandı. Çarkın ayrıca DHKP-C lideri Dursun Karataş’ın da polisle ilişkisi olduğunu öne sürdü. 

Çarkın ve diğer tutuklu eski Özel Harekâtçı Ercan Ersoy ile birlikte ifadeleri için dün Ankara Adliyesi’ne getirildi. Ersoy’un yaklaşık 40 dakika süren ifadesinin ardından, Çarkın’ın ifadesine geçildi. 

‘Krokiyi çizdim, bakmadılar’

Savcıya ifade veren Çarkın ifade işleminden sonra da gazetecilere, “Süreci takip ederseniz daha iyi olur. Adalete güvenin, karanlıklar mutlaka aydınlanacak” diye seslendi.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Çarkın’ın savcıya verdiği ifadesinde söylediği en çarpıcı konu, Tarık Ümit ile ilgiliydi. 1996’da kaçırıldıktan sonra kendisinden haber alınamayan MİT’çi Tarık Ümit ile kendi elleriyle gömdüğünü söylediği Ayhan Efeoğlu’nun infaz edildiği yerlere ilişkin çizdiği krokiyi mart ayında kendisini sorgulayan İstanbul’da görevli Savcı Hakan Karaali’ye verdiğini söyledi. Çarkın, “Krokiyi çizdim neden gidip bakmadılar” dedi. 

Kumarhaneler Kralı Ömer Lütfü Topal’ın, kumarhanelerinin ele geçirilmesi için infaz edildiğini savunan Çarkın, “Biz devlet için yaptığımızı biliyorduk ama devlet için değilmiş” diye konuştu. Çarkın, faili meçhul cinayetlerin Kürt baronlarını tasfiye etmek amacıyla yapıldığını iddia ederek, “Ancak bu tasfiye hareketi içinde yer alanlar kendileri baronlaşıp, para trafiğini kendileri ele geçirdiler” dedi. 

Akyürek’in ölümü şüpheli 

Çarkın faili meçhul cinayetlerle ilgili sürecin Özgür Gündem’in bombalanmasıyla başladığını da anlattı. Çarkın, Susurluk sürecinde bir kazada ölen Hakim Akman Akyürek’in ölümünün de şüpheli olduğunu belirtti. Akyürek, ‘Susurluk Araştırma Komisyonu’ raportörü olarak görev yaparken TEM’de kazada ölmüştü. 


‘Ağar ele başıdır’

Çarkın dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar için “Kesinlikle bu işin içinde, elebaşı. Gerçekleri söylemiyor” dedi. Çarkın, eski MİT’çi Mehmet Eymür’ün de gerçekleri anlatmadığını söyleyerek “Kendisini kurtarmak için bilgiyi vermemiştir” diye konuştu. 

‘Hanefi Avcı da işin içinde’

Devrimci Karargâh soruşturmasından tutuklu eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın faili meçhul cinayetler konusunda bilgisi bulunduğunu savunan Çarkın, “Avcı da bu işin içindedir” dedi. Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin’in ise ekibin başı olduğunu söylediği öğrenildi. 

‘Çiller’in de haberi var’

Eski özel harekat polisi Ayhan Çarkın, Susurluk dönemin ana muhalefet partisi lideri Mesut Yılmaz ile aynı dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in de emniyet içindeki yapılanmadan bilgisi olduğunu savundu. Çarkın’ın, Tansu Çiller eşi Özer Çiller’in bu durumu kullandığını söyledi. 

‘Dursun Karataş polisle işbirliği yaptı’

Çarkın ifadesinde ayrıca, Dev-Sol ve devamında kurulan DHKP-C ile ilgili de çarpıcı bir iddiayı dile getirdi. Çarkın, DHKP-C lideri Dursun Karataş’ın polisle işbirliği yaptığını gördüğünü öne sürerek, “Kendisini İstanbul’da gördüm” dedi. Çarkın, Yeşil için ise “O çok güçlü biriydi” dedi. 

Bu üç gencin yerini de biliyor 

AYHAN EFEOĞLU: Yıldız Üniversitesi öğrencisiydi. Siyasi şube polisleri tarafından defalarca tehdit edilmişti. 6 Ekim 1992’de İstanbul’da polis tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha görünmedi. 

HÜSAMETTİN YAMAN: İstanbul Üniversitesi öğrencisiydi. 4 Mayıs 1992’de, bir diğer kayıp İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi Soner Gül ile birlikte, polis tarafından gözaltına alındı. Bir daha haber alınamadı. 

SONER GÜL: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisiydi. 4 Mayıs 1992 günü arkadaşı İÜ öğrencisi Hüsamettin Yaman ile birlikte polis tarafından gözaltına alındı. 
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com