Çarpıcı Türkiye iddiası!

Çarpıcı Türkiye iddiası!
New York Times, Suriye krizi ile ilgili olarak çarpıcı bir Türkiye iddiası ortaya attı...
New York Times, Türkiye sınırına yakın bölgelerde Suriye rejiminden kaçmaya çalışan insanların karşılaştıkları zorluklara ve Türkiye’ye kaçma çabalarına vurgu yaptığı haberinde 90 bin’den fazla Suriyelinin Türkiye’deki kamplara kayıtlı olduğunu belirtirken bir Türk yetkilisine dayanarak en az 60 bin Suriyeli’nin de Türkiye'de kayıt olmadan yaşadığına dikkat çekti.
 
Türkiye’de Suriyeli sığınmcılar için kurulan kamplara 90 bini aşkın insan kayıtlı iken kayıt altına alınmayanların sayısının en az 60 bini bulduğu belirtiliyor.
 
New York Times gazetesi, Türkiye sınırına yakın bölgelerde Suriye rejiminden kaçmaya çalışan insanların karşılaştıkları zorluklara ve Türkiye’ye kaçma çabalarına vurgu yaptığı haberinde Suriye’nin kuzeyinde Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı devirmeyi amaçlayan savaşçıların, yerel devrimci konseylerin geçici yönetim gücünü oluşturduğu bölgeler kurduklarına dikkat çekti. Birçok ailenin de Türkiye’ye kaçtığını anlatan gazete, “Kısa bir süre önce bir gece Türk Reyhanlı kentine yakın sınır bölgesinde kaçakçılara karışan Suriyeli aileler, Türk sınır devriyeleri arasındaki boşlukları bekleyip tellere ve mülteci hayatına hızla koşuyorlardı” diye yazdı. ABD gazetesi, Türk hükümetince Cuma günü açıklanan verilere göre Türkiye’de Suriye sınırına yakın kurulan 23 kampta 90 bini aşkın Suriyeli'nin kaydolduğunu gösterdiğine işaret etti. Gazete sonra şöyle devam etti: “Daha fazlası sınırdan yasa dışı biçimde geçip resmi kayıtlarda yer almıyor. Diplomatik statüsü nedeniyle adının açıklamasını istemeyen yerel bir Türk yetkilisi, en az 60 bin Suriyeli mültecinin Türkiye’de kayıtlı olmadan yaşadığını tahmin etti.”
 
Aynı yetkilinin, kampların yanısıra Türkiye’nin Kilis’te 8 bin Suriyeli’nin kaldığı ve günlük erzak aldığı geçici bir barınak kurduğunu söylediğini de anlatan gazete, “Yetkili, ‘rejimin Halep ve İdlib’in etrafını ağır biçimde bombaladığı günlerde sayılarında bir artış görüyorüz ama günlük girişleri 500 civarında tutmaya çalışıyoruz. Hala evlerini bırakıp dışarda yaşayan binlerce insan var’ dedi” diye yazdı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com