Casusluk davasında karar

Casusluk davasında karar
Tutuklu yargılandığı davada bugün tahliye olan emekli Albay Sezer, 15 yıl 7 ay hapis cezası aldı.
''Şantaj ve askeri casusluk'' davası kapsamında ''suç örgütü lideri olduğu'' iddiasıyla tutuklu yargılanan ve bugün tahliye edilen emekli Albay İbrahim Sezer'in, ''suç örgütü üyeliği'', ''devletin güvenliğine ilişkin belgeleri kullanmak'' ve ''özel hayatın gizliliğini ihlal'' gibi suçlardan toplam 15 yıl 7 ay 14 gün hapisle cezalandırılmasına karar verildi.
 
İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada kararını açıklamadan önce kısa bir konuşma yapan Mahkeme Heyeti Başkanı Metin Özçelik, mahkeme açısından dava dosyasının zor ve kapsamlı bir dosya olduğunu belirterek, heyetteki hakimlerin de en az kendisi kadar çalıştıklarını ve karar verirken çok dikkatli davrandıklarını söyledi.
 
Özçelik, şöyle konuştu:
 
''Herkesin bir oy hakkı var. Tamamen Türk milleti adına Anayasa ve yasaların bize verdiği yetkiyle bir yargılama yaptık. Takdir haklarını tüm müştekiler, sanıklar ve yakınları açısından değerlendirme yaparak kullandık. Birçok ceza maddesi hakkında verilen karar Türkiye'de ilk olacak. Hepimiz insanız, bizim de hata yapma durumumuz var. İlk defa uygulanacak ceza maddeleri var. Bazı sanıkların ve müdafilerinin açık, bazılarının da yaptıkları savunmalar içine ustaca konmuş ithamlarını dikkate almadık.''
 
Sanıklara verilen cezalar
 
Daha sonra heyet adına davaya ilişkin kararını açıklayan başkan Özçelik, ''suç örgütü lideri'' olduğu iddiasıyla yargılanan ve aralarında emekli Albay İbrahim Sezer'in de olduğu 5 sanığın, örgüt yönettiği konusunda yeterli delil elde edilemediği gerekçesiyle ''suç örgütü üyeliği'' suçundan cezalandırıldıklarını ifade etti.
 
Heyet, İbrahim Sezer'in, ''örgüt üyeliği'' suçundan 2 yıl 6 ay, ''özel hayatın gizliliğini kayda alma suretiyle ihlal'' suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün, ''haberleşmenin gizliliğini kayda almak suretiyle ihlal'' suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün, ''verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele  geçirme'' suçundan 2 yıl 6 ay ve ''devletin güvenliğine ilişkin belgeleri kullanmak, hileyle almak ve çalmak'' suçundan 7 yıl 6 ay olmak üzere, toplam 15 yıl 7 ay 14 gün hapis, ''kişisel verilerin hukuka aykırı kaydedilmesi'' suçundan da 3 bin TL adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi.
Sezer'in, ''fuhuşa teşvik etmek'', ''askeri casusluk'' ve ''hakaret'' suçlarından, kesin delil elde edilemediği gerekçesiyle beraatine karar veren heyet, Sezer hakkında ayrıca ''özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal'' suçlarından açılan davaların da şikayetçi bulunmaması gerekçesiyle düşmesine hükmetti.
 
10 sanığın beraatine ve 1 sanığın dosyasının ayrılmasına karar veren mahkeme heyeti, 44 sanığın da benzer suçlardan 1 yıl 8 ay ile 15 yıl 7 ay 14 gün arasında değişen hapis cezasına çarptırılmasını kararlaştırdı. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com