Casusluk davasında skandal!

Casusluk davasında skandal!
Askeri casusluk davasında ‘devlet sırrı’ denilen belgelerde gizlilik derecesi yokmuş!

Askeri belgeleri sızdırmakla suçlanan askerler, Genelkurmay’a sorulmadan tutuklanmış. ‘Devlet sırrı’ denilen belgelerinde gizlilik derecesi yokmuş!

İzmir’deki askeri casusluk soruşturmasında yaşanan bir skandal, akıllara durgunluk verdi. ‘’Pandora’’ isimli veri tabanındaki bazı ‘’gizlilik dereceli askeri belgeleri’’ sızdırmakla suçlanan aralarında askerlerin de bulunduğu yüze yakın şüphelinin, belgelerin nitelikleri Genelkurmay’a sorulmadan tutuklandığı ortaya çıktı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen askeri casusluk soruşturmasının detaylarına Sözcü ulaştı.

Cevap eylülde geldi

İzmir 1 Nolu Özgürlük hakimliğince, soruşturma kapsamında tutuklanan yaklaşık 100 şüphelinin, tutukluluk durumlarına ilişkin ayda 1 kez yapılan değerlendirmede yer verilen ifadeler, çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Tahliyelerin reddedildiği kararda, ‘’gizlilik dereceli askeri belgeleri’’ sızdırmakla suçlanan şüphelilerin mayıs-haziran aylarında gerçekleştirilen operasyonların ardından tutuklandıkları belirtildi. Ancak hakimlik karalarına göre, sızdırıldığı iddia edilen askeri belgelerin, ‘’devlet sırrı’’ ya da ‘’gizli belge’’ olup olmadığı konusundaki soru Genelkurmay’a tutuklamalardan sonra soruldu ve cevabı da eylülde geldi. Belgelerin ‘’devret sırrı niteliği’’ taşıyıp taşımadığına ilişkin takdirin savcılık ve özgürlük hakimliğince yapılacağı belirtilen 16 Kasım tarihli kararda, ‘’Bu yetki kullanılırken, bilginin ilgilendirdiği kurumun bu bilgiye atfettiği değerin ve kurum için taşıdığı ehemmiyetin ve bu bilgiye ilişkin teknik analizlerin de hakim tarafından bilinmesi gerektiği’’ kaydedildi.

‘Güncelliğini yitirmiş’

Kararda, bu nedenle Genelkurmay’a yazı yazıldığı ve eylül ayında bu yazıya cevap geldiği belirtildi ancak gelen cevap da özgürlük hakimini tatmin etmedi. Genelkurmay’ın, büyük kısmına, ‘’Devlet sırrı değil’’, ‘’Gizlilik dereceli değil’’, ‘’Güncelliğini yitirmiş’’ bilgisini verdiği cevabı yeterli görmeyen hakimlik, haklarında hiçbir belgeye ilişkin suçlama olmayan şüphelileri dahi tahliye etmedi.

‘’Tutukluluk halinin devamına…’’ denilen kararda, ‘’kuvvetli suç ve kaçma şüphesi, delilleri karartma ihtimali, tutuklulukta geçirilen süre, tutukluluğun ölçülü bir karar olması’’ gibi gerekçeler sıralandı. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com