Çatapat can aldı

Çatapat can aldı
Batman'da çatapat yutan 5,5 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Batman'da oyun oynarken 'çatapat' yutan 5,5 yaşındaki çocuk, tedavi gördüğü Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

5 gün önce hastaneye gelen minik Furkan Bülbül, her gün daha da kötüye giden durumu sonrası yaşam mücadelesini kaybetti. Dün akşam saatlerinde şikayetleri artan Furkan, karaciğer nakli operasyonuna alındı. Akşam başlayarak sabah saatlerinde sona eren ameliyatın ardından Bülbül hayata gözlerini yumdu. Minik çocuğun hayatını kaybetmesi ailesini üzüntüye boğdu.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Aydın, 'çatapat' olarak bilinen yanıcı-patlayıcı maddelerin klorat ve fosfor karışımıyla üretilen patlayıcı oyuncak malzemeler sınıfında yer aldığını belirtti. Bu patlayıcı maddelerin yanlışlıkla çocuklar tarafından yenilmesinde ölüme kadar uzanan çok ciddi zehirlenmeler görüldüğünü anlatan Prof. Dr. Aydın, şöyle devam etti: "İçeriğinde bulunan fosfor aslında canlı yaşamı için vücutta bulunması zorunlu olan bir mineraldir. Vücuttaki dengesi hormonlarla ve böbrekler vasıtasıyla sağlanır. Ancak bilerek veya yanlışlıkla fazla miktarda alınması insanlar ve hayvanlar için son derece zehirli olmaktadır. Ortalama 70 kilogram ağırlığındaki bir insanda ağız yoluyla yaklaşık 70 miligram fosfor öldürücü olmaktadır. Ticari olarak beyaz fosfor, sarı fosfor veya kırmızı fosfor şeklinde bulunmakta ve çeşitli patlayıcı malzeme, gübre ve fare/sıçan zehiri üretiminde kullanılmaktadır. Kişinin kusmuk ve dışkısında sarımsak kokusu ve beyaz bir duman görülmesi fosfor zehirlenmesi olduğunu düşündürür. Bu maddeleri tüketen kişi tedavi edilemediği takdirde de 4 ila 8 gün içinde ölüm meydana gelir."

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Selimoğlu da son 6 yılda Malatya'ya çatapat yutarak gelen çocuk sayısının 13 olduğunu, bunlardan 6'sının nakil olduğunu 4'ünün hayatını kaybettiğini belirtti. Selimoğlu, "Birkaçı da küçük bir etkiyle kurtuldu. Tabii ki bu kadar basit bir oyuncak nedeniyle sapasağlam çocukların kaybedilmesi, kaybedilmese bile bundan sonra yaşam standartlarının oldukça düşmesi üzüntü vericidir. Nakil başarısı da açıkçası diğer hastalıklardan biraz daha düşük oluyor." diye konuştu.

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com