Çatışmalar Türkiye'ye sıçrayabilir

Çatışmalar Türkiye'ye sıçrayabilir
Çin’de komünist partinin ağzı olarak bilinen yayın organı, Suriye’deki çatışmaların Türkiye’ye sıçrayabileceğini ima etti.
Çin Komünist Partisi’nin ana yayın organı Halkın Günlüğü, Suriye’yi Pandora’nın Kutusu’na benzeterek, çatışmaların bölgeye yayılabileceği uyarısında bulundu. Çinli dışişleri yetkilileri ya da politikacıların net yorum yapmaktan kaçındığı kritik dönemde, zehir zemberek bir yazı ortaya atan Halkın Günlüğü, ABD’nin Suriye’de kötülük kutusunun kapağını açmak üzere olduğunu savundu. Çin'in Suriye sorunundaki tutumuna ışık tutan yorum yazısı, resmi haber ajansı Xinhua tarafından da İngilizce’ye çevrilerek yayımlandı.
 
KOMÜNİST PARTİ’NİN AĞZI
 
ABD’nin Irak’ta başlattığı savaşın mezhep kavgalarını ve etnik çatışmaları tetiklediğini belirten Halkın Günlüğü, Suriye’de etnik temizlik ve mülteci akınları gibi insani felaketlerin yaşanabileceğini ileri sürdü. Özellikle iç siyaset ve diplomasi alanında yayımladığı yazılarla öteden beri politikacıların sesi olan gazete, Suriye’deki durumu da kaotik olarak niteledi ve El Kaide’nin bu durumu kendi çıkarına kullanacağını kaydetti.
 
ABD’YE YÜKLENDİ
 
Komünist Parti’nin ağzı olarak bilinen gazete, “Ortadoğu’da Pandora’nın Kutusu’nu Açma” başlıklı yorum yazısında, ABD’ye yüklendi.
 
Suriye krizini jeopolitik çıkar kapsamına almakta gecikmeyen ABD’nin yegane hedefinin, rejim değişikliği yoluyla İran-Suriye ittifakını kırmak ve Ortadoğu’daki öncü rolünü sürdürmek olduğunu savunan gazete, ABD’nin dış müdahaleyle rejim değişikliğini alışkanlık haline getirdiğini ifade etti.
 
Halkın Günlüğü, bu alışkanlığın Suriye halkı ve devletini felakete sürükleyeceğini, hatta dünya barışını tehlikeye sokacağını ifade etti.
 
‘SURİYE PARÇALANIR’
 
Suriye’deki son gelişmelere de değinen gazete, Suriyeli muhalifleri “gerici” olarak adlandırdı. Gericilerin dış güçlerin desteğiyle üstünlüğü ele geçirmeye başladığını belirten gazete, ülkeyi uzun süreli çetin bir savaşın beklediğini iddia etti ve “Muhalefet bazı şehirleri ele geçirdi. Ancak, lidersizler ve 100 parçaya bölünmüş durumdalar. Esad gönüllü olarak çekilse dahi, kendi çıkarları için savaşan gruplar yüzünden ülke parçalanacak” yorumunda bulundu.
 
TÜRKİYE YORUMU
 
Kritik bir dönemde Türkiye’ye ilişkin değerlendirmede bulunan Komünist Parti yayın organı, Suriye’nin etrafının barut fıçılarıyla dolu olduğunu savunarak, “İsrail, Lübnan, Ürdün, Irak ve Türkiye gibi ülkeler Şiiler, Sünniler ve Kürtler arasındaki örtülü çelişkilerle yüz yüze. Suriye’deki çatışmalar kaçınılmaz olarak dışarıya taşarak geniş çaplı bölgesel çatışmalara yol açacak” şeklinde keskin ifadelere yer verdi.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com