Çatışmanın izleri Topkapı Sarayı'nda

Çatışmanın izleri Topkapı Sarayı'nda
Saldırının izleri kendini Topkapı Sarayı'nın duvarlarında gösteriyor.

Dün sabah saatlerinde meydana gelen olayda, Libya uyruklu Samir Salim Ali Elmadhavri, Suriye plakalı araçla geldiği Topkapı Sarayı girişinde önce güvenlik görevlisi ve askerlere ardından da etrafa rast gele ateş açmıştı. Olayın ardından çok sayıda polis ekibi bölgeye yönlendirilmiş ve saray boşaltılmıştı. Uzun süren uğraşların ardından saldırgan ikna edilemeyince devreye Özel Harekat Timleri girmişti. Özel Harekat timleri kısa süren çatışmanın ardından Libya uyruklu saldırganı öldürerek etkisiz hale getirmişti.
 
KAN İZLERİ, SALDIRGANIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YERDE
 
Topkapı Sarayı duvarları dün sabah saatlerinde yaşanan korku dolu anların izlerini net bir şekilde ortaya koyuyor. Saldırganın etrafa rast gele ateş açtığı olayda, Saray'ın tarihi mermer sütunları kurşun ve saçma izlerinden büyük hasar gördü. Saray'ın mermer ve beton bölümlerinde bulunan onlarca mermi ve saçma izi, çatışmanın boyutlarını ortaya koyuyor. Saldırganın içeri girdikten sonra mevzi aldığı ve öldürüldüğü yerde ise, kan izleri bile hala görülebiliyor.

Turistleri taşımak için kullanılan özel bir otobüste saldırıdan nasibini aldı. Saldırı anında Topkapı Sarayı civarında park halinde bulunan turist otobüsü çok sayıda merminin hedefi oldu. Saldırıda otobüsün camları ve dış yüzeyi kurşun ve saçmalardan zarar gördü. Kurşun izlerinin tespit edildiği otobüs incelemeye alındı. Bu arada, Topkapı Sarayı restorasyonunda görevli ekipler de çatışmanın izlerini fotoğrafladı. Sabah saatlerinde saraya gelen uzman ekipler, çatışmanın yol açtığı tahribatı inceledi. Saray'ın duvarlarında meydana gelen zarı not alan ekipler, uzun bir çalışmanın ardından çektikleri fotoğraflarla olay yerinden ayrıldı.
 
SALDIRGANI ARAPÇA BİLEN POLİSLER İKNAYA ÇALIŞMIŞ
 
Topkapı Sarayı'ndaki silahlı saldırganın, düzenlenen operasyonla ölü olarak ele geçirilmesinin ardından operasyona ilişkin ayrıntılar da netleşmeye başladı. Operasyonu yöneten Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) yetkililerinin yaklaşık 15 dakika boyunca Arapça bilen iki polis memuru aracılığıyla zanlıyı ikna etmeye çalıştığı ortaya çıktı. S

ultanahmet Meydanı'nda silahlı bir saldırganın rast gele ateş ettiği haberiyle polis adeta alarm durumuna geçti. Meydan çevresinde bulunan polis ekiplerinin anonslarıyla silahlı bir kişinin ateş ederek Topkapı Sarayı'na girmeye çalıştığı bilgisi üzerine Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü timleri harekete geçti. Olay yeri hakkında ilk tespitlerin yapılmasının ardından bölgenin boşaltılarak sivillerin güvenliği sağlandı. Sarayın giriş kapısında dar bir bölgede bulanan saldırgan iki askere ateş ettikten sonra içeriden jandarma astsubayı ile dışarıdaki polis ekiplerinin ateşi altına alındı. Yaralanan askerlerden birinin MP5 silahı ve kendine ait iki tüfek ile toplam 300 kez ateş eden saldırganı durdurmak için son hamleye karar verildi.
 
ARAPÇA BİLEN MEMURLAR SALDIRGANLA KONUŞMAYA GÖNDERİLDİ
 
Operasyonu yöneten TEM şube yetkilileri Türkçe konuşmayan saldırganın yanına Arapça bilen polis memuru gönderme kararı aldı. Çok acele Arapça bilen memurlar bulunarak olay yerine gönderildi. İkna çabalarını yürüten bu iki polis memuru Arapça konuşarak saldırganı eyleminden vazgeçirmeye çalıştı.

Yaklaşık 15 dakika boyunca bu ikna süreci devam etti. Ancak zanlı eyleminden vazgeçmemekte kararlıydı. Bu sırada karşılıklı silah sesleri de devam etti. Saray'ın iç kısmındaki jandarma astsubayına mermi ve çelik yelek takviyesi de yapıldı. Son telsiz konuşmalarında saldırganın yanında rehine olup olmadığı konusu da özellikle dikkate alındı ve adımlar bu doğrultuda atıldı. Son girişimden de sonuç alınamayınca polis telsizinden "Kontrollü şekilde gerekeni yapın" anonsu duyuldu. Bu anonsun ardından kısa süre sonra Özel Harekât Polislerinin operasyonu başladı ve zanlı ölü olarak ele geçirildi.
 
TÜRKİYE'YE İLK KEZ GELMİŞ

 
Bu arada, olayın ardından kimliği belirlenen Libyalı zanlı Samir Selam Ali Elmadhavri'nin Taksim'de kaldığı otelden olay yerine ticari taksi ile geldiği netleşti. Olayda kullandığı av tüfeğini 300, pompalı tüfeği de 200 TL'ye satın aldığı belirlenen zanlının bağlantılarının araştırıldığı öğrenildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com