Çavuşoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Manservisi'yi kabul etti

Çavuşoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Manservisiyi kabul etti
AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu: "(Erdoğan'ın Almanya ziyareti) Alman medyasının ve bazı siyasetçilerin buna karşı çıkmasını anlamış değiliz"

ANKARA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Mayıs'ta yapmayı planladığı Köln ziyaretinin Alman medyası tarafından eleştirilmesine ilişkin, "Alman medyasının ve bazı siyasetçilerin buna karşı çıkmasını anlamış değiliz" dedi.

Çavuşoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Stefano Manservisi'yi AB Bakanlığı'nda kabul etti.

Manservisi'nin Türkiye'nin AB üyeliği sürecine "gerçekçi" bir yaklaşımla her zaman destek verdiğini belirten Çavuşoğlu, önümüzdeki süreçte özellikle AB-Türkiye ilişkilerine bir ivme kazandırmak istediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, 2014'ün AB yılı olması için her türlü çabayı sarf ettiklerini söyleyerek önümüzdeki dönemde daha somut adımlar atmak istediklerinin altını çizdi.

AB Bakanlığı olarak atılması gereken adımlarla ilgili bir eylem planı hazırladıklarını ifade eden Çavuşoğlu, "Özellikle fasılların açılmasıyla ilgili ve Türkiye'ye yönelik atılacak adımlarla ilgili böyle bir eylem planının sadece pozitif gündem çerçevesinde kalmaması, somut adımlarla da desteklenmesini istiyoruz. Avrupalı dostlarımızdan da beklentimiz bu" diye konuştu.

- Başbakan Erdoğan'ın Almanya ziyareti-

Çavuşoğlu, Başbakan Erdoğan'ın Almanya ziyaretine yönelik soru üzerine, "Başbakanımız ilk defa Almanya ya da Avrupa'da yaşayan vatandaş ve soydaşlarımızla bir araya gelmiyor" diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha önce Köln Arena'da da 20 bin vatandaşımıza hitap etmişti. En son Brüksel ziyaretinde gecenin 12'sinde yağmura rağmen binlerce vatandaşımız, soydaşımız Sayın Başbakanımızı meydanda açık havada bekliyorlardı. Yine Avrupa'nın değişik şehirlerinde Sayın Başbakanımız vatandaşlarımıza hitap etmiştir. Dolayısıyla Alman medyasının ve bazı siyasetçilerin buna karşı çıkmasını anlamış değiliz. Neticede bunlar Alman vatandaşı da olsa bizim vatandaşlarımız ve soydaşlarımız. Almanya çifte vatandaşlık konusunda önemli bir adım attı ama hala kısıtlıdır. Bu kısıtlamaların da kalkacağını düşünüyoruz."

Artık yabancı ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarına "yaşadığınız ülkelere de yatırım yapın", "entegrasyon çok önemli, entegre olun", "o ülkenin sosyal, ekonomik, kültürel haklarından yararlanın ama katkı da sağlayın" dendiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Alman siyasetçilerinin ve medyasının Başbakanımızın bu yaklaşımından niye rahatsız olduğunu anlamadık" dedi.

Çavuşoğlu, kendilerini Alman hükümetinin açıklamasının bağladığını kaydederek, "O nedenle bazı medyanın ve siyasilerin özellikle Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesindeki bu retorik ve popülizm içindeki söylemlerini biz doğru da bulmuyoruz, ciddiye de almıyoruz" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Erdoğan'ın Almanya ziyaretinin iptal olmasının ise söz konusu olmadığını söyledi.

- Maraş konusu-

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Kıbrıs'a yapacağı ziyaretin Maraş için olup olmadığına ilişkin soru üzerine ise Çavuşoğlu, "Müttefikimiz ABD'nin Kıbrıs sorununun çözümüne verdiği katkıyı memnuniyetle karşılıyoruz ve teşekkür ediyoruz. Biz de Kıbrıs'ta kalıcı bir barış istiyoruz" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Kıbrıs sorununun birçok unsur barındırdığını anlatarak, "Biz bu unsurların hepsinin bir plan çerçevesinde müzakere edilip, kazan-kazan formülüyle sonuçlanmasını istiyoruz" dedi.

Biden'in adaya yapacağı ziyaretin önemli olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Herhangi bir spesifik konu için adaya gideceğini düşünmüyoruz. Barış sürecine destek vermek için adayı ziyaret edeceğini düşünüyoruz" diyerek sözlerini noktaladı.

- "Türkiye ile AB arasında yapılanların üzerine bir şeyler katma konusunda istekliyim"-

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Manservisi de sözlerine Soma'daki maden kazası nedeniyle başsağlığı dileklerini ileterek başladı.

Görevde bulunduğu süre zarfında "sürekli diyaloğun" kendisi için en önemli unsur olacağını ifade eden Manservisi, "Türkiye ile AB arasında yapılanların üzerine bir şeyler katma konusunda istekliyim" diye konuştu.

Manservisi, Türkiye-AB üyelik müzakere sürecinin "dostluğu" ve "güçlü işbirliğini" içerdiğini söyledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com