Çavuşoğlu, diplomasi muhabirleriyle bir araya geldi: (2)

Çavuşoğlu, diplomasi muhabirleriyle bir araya geldi: (2)
AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu: "Yeni bir anayasa için harekete geçmek ve bir taslak oluşturmak gerekir"

ANKARA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "Yeni bir anayasa için harekete geçmek ve bir taslak oluşturmak gerekir" dedi.

Çavuşoğlu, Diplomasi Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleriyle öğle yemeğinde bir araya geldi. Anayasa değişikliğine ilişkin AK Partinin bir girişimi olup olmayacağına yönelik soru üzerine Çavuşoğlu, Türkiye'nin yeni anayasa fırsatını değerlendiremediğini hatırlattı. 

"Yeni bir anayasa için harekete geçmek gerektiğini ve bir taslak oluşturmak gerektiğini" söyleyen Çavuşoğlu, Venedik Komisyonu'ndan da görüş almak gerektiğini ifade etti. Çavuşoğlu, "Bunu bir kere daha denemeliyiz" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, "Bu yıl içinde bir başlık açılacak mı" sorusuna karşılık da yaptıkları tüm görüşmelerde böyle bir kararlılık olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, "23 ve 24’ün açılmamasının sebebi bize yöneltilen eleştiriler değil, tam tersi. Biz onlara davranışlarının samimi olmadığı yönündeki düşüncelerimizi dile getiriyoruz" diye konuştu. 

-KKTC'de müzakereler

KKTC'de müzakarelere ilişkin son durumu değerlendiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Adada Türk tarafının barış sürecini desteklediğini görüyoruz. Toplumda ciddi bir istek ve kararlılık var. Derviş Eroğlu'nun müzakerelerin hızlandırılması için 4 aşamalı bir teklifi var. Konuların taranması, ikili görüşmeler ve daha sonra Birleşmiş Milletler ve Yunanistan ile Türkiye'nin de katılacağı anlaşmaya varacağı ve referanduma götüreceği ortaklık anlaşması. Şu an itibarıyla hazirana yetişme arzusu iyidir ama bu yıl içinde bir çözüm bekliyoruz. Rum tarafının da daha önceki döneme göre daha olumlu olduğunu görüyoruz."

-"İllegal dinleme vatana ihanettir" 

"İktidar partisine kapatma davası açıldığında yapılan yayınları vatana ihanet olarak mı görüyorsunuz?" sorusuna karşılık Çavuşoğlu, "Türkiye'yi dışarıya şikayet etmek başkadır ve Türkiye'deki bir yanlışı hep birlikte dile getirmek başka bir şeydir. 2008 yılında açılan kapatma davası siyasi bir karardı. O nedenle iki konu arasında bir bağlantı görmüyorum ve kapatma davasının yanlış olduğunu söylemek vatana ihanet olmaz ama ulusal güvenlikle ilgili konuları illegal bir şekilde dinlemek, ülke aleyhine girişim yapılmasını sağlamak vatana ihanettir" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'ya yaptırımlar konusunda bir soruyu da yanıtlandıran AB Bakanı Çavuşoğlu, Atina'da yapılan gayrıresmi dışişleri bakanları toplantısında "bu ülkeye olan enerji bağımlılığını nasıl azaltabiliriz konusunun gündeme geldiğini" söyledi. AB'nin "Rusya'ya yaptırım uygulayın" şeklinde bir talebinin olmadığını belirten Çavuşoğlu, "Türkiye olarak AB’nin her kararına uyma yükümlülüğümüz yok. Zaten AB içinde de bu konuda bir fikir birliği yok" ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com