Çavuşoğlu, Eski Almanya Cumhurbaşkanı Wulff ile görüştü

Çavuşoğlu, Eski Almanya Cumhurbaşkanı Wulff ile görüştü
AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu:

ANKARA (AA) - AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un Türkiye'nin büyük Avrupa ve AB için önemini her zaman vurgulayan bir lider olduğunu belirterek, "Biz kendisini Avrupa'nın akil insanları olarak değerlendiriyoruz ve Avrupa'nın akil insanı olarak bundan sonraki çalışmalara katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ile makamında bir araya geldi.

Wulff'u ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Sayın Wulff gerek Cumhurbaşkanıyken, gerek tüm görevlerinde Avrupa vizyonuyla takdir edilen, benim de şahsen takdirle, saygıyla takip ettiğim bir siyasetçi ve Türkiye'nin AB üyeliğine her zaman gerçek bir dost olarak destek vermiştir. Dostane uyarılarını da yapmıştır, eleştirilerini de yapmıştır ama Türkiye'nin büyük Avrupa ve AB için önemini her zaman vurgulayan bir liderdir" diye konuştu.

Çavuşoğlu, AB'deki daha önceki görevlerini de takdirle izlediğini söylediği Wulff için, "Özellikle çok kültürlü, çok dinli Avrupa, hoşgörü ve birlikte Avrupa vurgusunu da her zaman takdir ettik. Kendisinin büyük Avrupa ile ilgili ve Avrupa'nın bugün yaşadığı sorunlarla ilgili vizyonunu ve tecrübelerini dinleme fırsatı bulduk. AB Bakanı olarak AB üyeliği sürecini ve son bir yıldaki AB ile ilgili gelişmeler konusunda Sayın Cumhurbaşkanı ile bilgiler aktardık. Biz, kendisini Avrupa'nın akil insanları olarak değerlendiriyoruz ve Avrupa'nın akil insanı olarak bundan sonraki çalışmalara katkı sağlayacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin son yıllardaki ekonomik gelişimi ile konumunun AB için ne kadar önemli olduğunun farkına vardıklarına dikkati çeken Wulff ise "Türkiye, canlı ve hareketli gelişimiyle demokratik açıdan diğer Müslüman ülkelere örnek olacak bir konumda. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'deki dostlarımla bir araya geldi. Yarın da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile özel bir buluşma vesilesiyle bir araya geleceğim. Böylece Türkiye ile olan bağlarımı, ilişkilerimi sürdürme arzusundayım" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com