Çavuşoğlu, İngiltere'nin AB Bakanı Lidington'la görüştü

Çavuşoğlu, İngilterenin AB Bakanı Lidingtonla görüştü
AB Bakanı Çavuşoğlu: "Türkiye'nin Avrupa için önemini, Türkiye'nin büyük Avrupa için oynayabileceği rolü, Türkiye'nin ekonomik kapasitesini, dış politika kapasitesini en objektif şekilde her zaman altına çizerek vurgulayan İngiltere ve İngiliz hükümetine

ANKARA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye'nin Avrupa için önemini, Türkiye'nin büyük Avrupa için oynayabileceği rolü, Türkiye'nin ekonomik kapasitesini, dış politika kapasitesini en objektif şekilde her zaman altına çizerek vurgulayan İngiltere ve İngiliz hükümetine çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Bakanlıktaki makamında İngiliz mevkidaşı David Lidington'u kabul eden Çavuşoğlu, Lidington'la AB Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı görevini yürüttüğü dönemden arkadaş olduklarını, o dönemde İngiltere'nin Bakanlar Komitesi Başkanlığı'nı üslendiğini hatırlattı.

İngiltere ve İngiliz halkının Türkiye'nin AB sürecine verdiği desteğe işaret eden Çavuşoğlu, "Türkiye'nin Avrupa için önemini, Türkiye'nin büyük Avrupa için oynayabileceği rolü, Türkiye'nin ekonomik kapasitesini, dış politika kapasitesini en objektif şekilde her zaman altına çizerek vurgulayan İngiltere ve İngiliz hükümetine çok teşekkür ediyoruz" ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin örnek olacak düzeyde olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, İngiltere ve Türkiye arasında her yıl düzenli olarak yapılan ve çeşitli kesimlerden birçok insanı bir araya getiren Tatlıdil Forumu'nun bu yıl Antalya'da yapılmasının gündemde olduğunu da aktardı.

Muhafazakar ve Reformistler Grubu'nun Avrupa'da gittikçe büyüyen ve Avrupa'nın gerçekleriyle birlikte yaşanan sorunlara gerçekçi çözümler üreten yeni bir siyasi platform olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "AK Parti ile Muhafazakar Parti arasında var olan dostane ilişkinin de Avrupa Parlamentosu ve Avrupa genelindeki yeni kurulan siyasi gruba da etkisi olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

İngiltere'nin AB Bakanı Lidington ise bakanlık düzeyinde Türkiye'ye dördüncü kez ziyarette bulunduğu belirterek, Türkiye ve İngiltere arasında stratejik ortaklıktan kaynaklanan oldukça önemli ve güçlü bir ikili ilişki olduğuna dikkati çekti.

Ankara'da enerji işbirliği, ticaret ve yatırım fırsatlarıyla ilgili temaslarda bulunduğunu söyleyen Lidington, İngiltere'nin Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini yineledi. Lidington, "Müzakere sürecinin ileri götürülmesini görmek istiyoruz. Avurpa Komisyonu'nun resmi müzakerelere başlanması öncesinde de önemli dosyalarda kriter ve standartlar sağlanması konusunda görüşmeler yapılması girişiminden de memnunuz" dedi.

Enerji faslının müzakere öncesinde ele alınacak fasıllardan biri olarak seçilmesini iyi bir haber olarak niteleyen Lidington, enerjinin hem her iki ülke hem de AB için stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı. Lidington, "Enerji tedariki, enerji fiyatları ve enerji güvenliği sadece hükümetler için önemli değil, sıradan insanların günlük yaşamlarını çok yakından ilgilendiren bir konu" diye konuştu.

23. ve 24 fasıllarda da ilerleme kaydedilmesini umduklarını ifade eden Lidington, bu iki faslın erken bir tarihte müzakereye açılmasının ve bu konuda mesafe alınmasının herkesin yararına olduğunu dile getirdi. Lidington, AB'li mevkidaşlarıyla yapacakları müzakerelerde bu konuyu gündeme getirmeye devam edeceklerini belirtti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com