Çavuşoğlu, TİM heyetini ve Bosna Hersek Büyükelçisini kabul etti

Çavuşoğlu, TİM heyetini ve Bosna Hersek Büyükelçisini kabul etti
AB Bakanı Çavuşoğlu: "AB sürecinde en önemli ortaklarımız olarak sivil toplum örgütlerini görüyoruz ve sivil toplum örgütlerimizin de aynı duyarlılık içinde olması bizi çok memnun ediyor"

ANKARA (AA) - AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB sürecinde en önemli ortak olarak gördükleri sivil toplum örgütlerinin desteğinin çok anlamlı olduğunu belirterek, "AB süreci, bizim vazgeçemeyeceğimiz bir süreçtir ve sivil toplum örgütlerinin bu sürece bu şekilde sahip çıkması bunun başka bir teyidi ve tezahürüdür" dedi. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyeti AB Bakanlığı'nda kabul eden Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, TİM'in, Türkiye'nin yalnızca Avrupa'ya değil dünyaya açılan kapısı olduğunu ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, ihracata ve Türk ekonomisine büyük katkılarda bulunan TİM'in, AB süreci ve Türk dış politikasına da en çok katkı sağlayan ve destek veren sivil toplum örgütlerinin başında geldiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"AB sürecinde en önemli ortaklarımız olarak sivil toplum örgütlerini görüyoruz ve sivil toplum örgütlerimizin de aynı duyarlılık içinde olması bizi çok memnun ediyor. AB sürecinin, Türk demokrasisi, ekonomisi, Türkiye'nin imajı ve standartları bakımından ve Türk insanının hak ettiği bir üyelik olması bakımından ortaya koydukları hem inanç hem destek bizim için çok anlamlıdır. Biz her zaman söylüyoruz, AB süreci bizim vazgeçemeyeceğimiz bir süreçtir ve sivil toplum örgütlerinin bu sürece bu şekilde sahip çıkması bunun başka bir teyidi ve tezahürüdür."

-"Yeni fasıl açılması bizi ümitlendiriyor"-

TİM Başkanı Büyükekşi de AB sürecine sadece ticari açıdan bakmadıklarını vurgulayarak, birliğin, Türkiye'nin demokrasisine, insan haklarına, özgürlüklerine, yaşam standartlarına ve imajına sağlayacağı katkıyı önemsediklerini söyledi.

Son dönemde yapılan ziyaret ve temaslarla süreçte bir sinerji doğmasını umduklarına değinen Büyükekşi, "AB üyeliği yolunda özellikle yeni bir fasıl açılması bizi ümitlendiriyor" diye konuştu.

AB Bakanlığı ile bundan sonraki dönemde de çalışmaya ve önemli projelere katılmaya hazır olduklarını kaydeden Büyükekşi, "Bundan sonraki dönemde, özellikle Kıbrıs'taki yeni gelişmeler de bizi olumlu olarak yine heyecanlandırıyor. İnşallah yıllardan beri kanayan bu yara da sizin bakanlığınız döneminde çözülür, mutlu sona ulaşmış oluruz" dedi.

-Boşnak Büyükelçiden nezaket ziyareti-

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, TİM heyetinin ardından Bosna Hersek'in Ankara Büyükelçisi Damir Dzanko ile de bir araya geldi.

Nezaket ziyareti niteliğindeki görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com