Çavuşoğlu, Ukrayna Büyükelçisi Korsunsky'i kabul etti

Çavuşoğlu, Ukrayna Büyükelçisi Korsunskyi kabul etti
AB Bakanı Çavuşoğlu (2):

ANKARA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye bugüne kadar Montrö Anlaşmasına sonuna kadar saygı duymuştur ve bu anlaşma hiçbir zaman da delinmemiştir. Bu bizim genel prensibimizdir" dedi.

Bakan Çavuşoğlu ile makamında kabul ettiği Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, AB Dışilişkiler Komisyonu'nda Türkiye ilerleme raporunun kabul edildiği hatırlatılarak, Türkiye'nin beklentisinin ne olduğunun sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

"Bizim beklentimiz raporun her zaman objektif, dengeli ve yapıcı bir üslupla hazırlanmasıdır. Geçen seneki rapor bu çerçevedeydi. Bu yılkinin de bu çerçevede olmasını beklemek en doğal hakkımızdır. Katılmadığımız noktalar da var ama Türkiye'nin AB'nin çok önemli bir stratejik ortağı olduğunun vurgulanması, özellikle de sürekli altını çizdiğimiz yeni fasılların açılması yönünde yaptığı vurgu ve müzakereye hız verilmesi yönündeki çağrılarını olumlu buluyoruz. Yapıcı eleştirileri her zaman dikkate alırız. Bu rapor parlamentoda henüz onaylanmadı. Orada değişiklik önergeleri verilebilir ve nihai halini alır. Önemli olan iyi niyetle hazırlanmasıdır."

Bakan Çavuşoğlu, gazetelerde yer alan ABD donanmasının Karadeniz'e girmesi durumunda Montrö Anlaşmasının delineceği yolundaki haberlere ilişkin değerlendirmesinde, varsayım üzerinden konuşmamak gerektiğini ifade ederek, "Ancak Türkiye bugüne kadar Montrö Anlaşmasına sonuna kadar saygı duymuştur ve bu anlaşma hiçbir zaman da delinmemiştir. Bu bizim genel prensibimizdir" ifadelerini kullandı.

Ulusal Ajans'ta başlatılan soruşturmaya ilişkin soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, tüm ülkelerdeki Ulusal Ajansların her sene denetlendiğini söyledi. Geçen yıl incelemede Ulusal Ajans'ın daha önce başkanlığını yürüten kişinin Egemen Bağış tarafından görevden alınırken bir şikayet dilekçesi verdiğini ve bu nedenle Bakanlık, Hazine Müsteşarlığı ve Sayıştay'ın soruşturma başlattığını anlatan Çavuşoğlu, incelemelerin devam ettiğine işaret etti. 

Türkiye'nin daha önceki yıllarda Ulusal Ajans konusunda nasıl örnek gösterildiyse şimdi de örnek verileceğine olan inançlarını belirten Çavuşoğlu, soruşturma bitmeden "70 bin öğrencinin bursu tehlikeye girecek" şeklinde iddiaların ortaya atılmasının anlamlı olduğunu kaydetti. Çavuşoğlu, raporların hazırlandığında kamuoyuyla zaten paylaşılacağına dikkati çekti. 

Bir gazetecinin 30 Mart'ta Kırım'da referandumun yapılacağını hatırlatarak, bağımsızlık yönünde bir karar çıkması halinde Kiev yönetiminin tepkisinin ne olacağı sorusu üzerine Büyükelçi Korsunsky, 30 Mart'ta referandum yapılmasına dair kararın yasadışı olduğunu belirtti. Kiev yönetiminin Kırım'daki insanların iyiliğini düşünerek bu durumu gözden geçirmeye hazır olduğunu ifade eden Korsunsky, ancak bunların Kırım'dan askerlerin tamamının çıkmasının ardından yapılacağını söyledi. 

"Rusya'dan herhangi bir askeri müdahale olması durumunda Ukrayna Türkiye'den askeri destek ister mi" sorusunu yanıtlayan Korsunsky, bunun Kiev yönetiminin alabileceği bir karar olduğunu ifade etti. Büyükelçi Korsunsky, Ukrayna'da sorunun barış içinde, diyalog yoluyla çözülebileceğini umduklarının altını çizdi. 

(Bitti)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com