Çaykur greve gidiyor

Çaykur greve gidiyor
Çaykur’da yaklaşık 55 yıldır örgütlü olan Tek Gıda-İş Sendikası, bu süreçte bir ilki gerçekleştirerek, tarihinde ilk kez çay sanayiinde greve gitme kararı aldı.

Yaklaşık 4 yıl süren sendikal ve hukuk mücadelesi sonucunda yargı kararıyla Çaykur’da toplu sözleşme yapma yetkisini alan Tek Gıda-İş Sendikası, Çaykur ve Kamu İşverenleri Sendikası ile yaptığı görüşmelerden sonuç alamadı.
 
Arabulucuya gidilen görüşmeler sonrasında da “toplu iş sözleşmesi” görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından, Tek Gıda-İş Sendikası, Çaykur’a bağlı 58 işyeri için grev kararı aldı.
 
Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, grev kararı nedeniyle Rize’de yaklaşık 10 gündür sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve diğer kurum ve kuruluşlara grev kararı gerekçelerini anlattıklarını ifade ederek, Çaykur’un 22 Nisan sabahı greve uyanacağını söyledi. Yasaların öngördüğü şekilde greve gideceklerini dile getiren Türkel, şunları ekledi:
 
“Grev takvimini biz belirleyemeyiz. Toplu iş sözleşmelerinin yapılacağı takvim bellidir. Bu süreçte anlaşılamazsa diğer süreç yasal bir takvim çerçevesinde ilerler. Biz bu takvime uymak zorundayız. Grev sürecinde Çaykur makinelerinde başka işçi çalıştıramaz. İşçilerin herhangi başka bir noktaya atayamaz, iş akdini fesih edemez veya başka işlerde çalıştıramaz, yerine işçi alamaz.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com