Çayyolu Metrosu'na Binecekler Dikkat!

Çayyolu Metrosu'na Binecekler Dikkat!
2002 'de temeli atıldı, 2014'te açıldı.

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

Yapımına 2002 yılında, yani tam 12 yıl önce başlanan Ankara Çayyolu Metrosu, açıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin tamamlayamaması nedeniyle, Ulaştırma Bakanlığı'na devredilen projenin açılışını da Başbakan Erdoğan, Belediye Başkanı Melih Gökçek ile birlikte yaptı. 

ENDİŞELER VAR!

Marmaray projesinin açılışının ardından yaşanan arızalar, Çayyolu metro hattın yapımı sırasında gerçekleşen yol çökmesi ve bir kişinin çukura düşerek ölmesi, açılışı birkaç hafta önce yapılan ODTÜ yolundaki çökme vb. olaylar ise Başkentlileri endişelendiriyor. Acaba yeni açılan metro hatları güvenli mi?

Sansürsüz Haber, muhalefet milletvekilleri ile konuştu.

"ANKARA'YA LÜTUFTA BULUNUYORMUŞ GİBİ YAPMASINLAR!"

Aylin Nazlıaka-CHP Ankara Milletvekili:

"20 yılda bir metre metro açamayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın beceriksizliğini örterek suç ortaklığı yapan Hükümetin metrosu açılacak. Seçimlere yönelik bu hamlelerin artık geçmişte kaldığını sanırım Çayyolu sakinleri AKP Hükümetine ve Melih Gökçek’e bir kez daha hatırlatacaktır. 

Türkiye’yi gariplikler ülkesi haline getiren AKP zihniyeti aslında burada da ortaya çıkıyor. Asli görevi toplu ulaşımı sağlamak olan bir belediyenin yapmayı beceremeyip Bakanlığa devretmesiyle biten metro ağına sevinir olduk. Avrupa’daki başkentlerde raylı taşımacılığın toplu taşımacılık içerisindeki oranı yüzde 70 ila 80 arasında değişirken, Ankara’da bu oran sadece yüzde 11’dir. Toplu ulaşım hakkı, kent hakkıdır. Kimse Ankara’ya büyük bir lütufta bulunuyormuş gibi davranmasın."
 
"ACELE AÇILIŞ, FELAKET HABERCİSİ OLMASIN!"

Özcan Yeniçeri-MHP Ankara Milletvekili:

"Çok gecikmiş bir proje. Çayyolu Metrosu'nun açılışı sevindirici, birçok ulaşım sorununu çözecek ama bunlar bir seçim propogandası içinde, siyasi rant amaçlı yapılıyor. Hizmeti siyasi rant için gerçekleştirmek etik değil. Daha önceden de bitirilebilirdi yeterli önem verilseydi. Tam seçim arefesinde, birşeyler yapıldığını göstermek amacıyla yapılmıştır. 
Güvenli olmadığı, tünellerde çökmeler olduğuna dair iddialar var. "Sıfır hata" ile yapılması gereken bir proje. Bir kusur, eksiklik varsa telafisi imkansız sonuçlar çıkar. Bunu yapanlar da altından kalmamaz. En üst düzeydeki kontrollerin yapılmasından sonra devreye girmeli. Sadece siyasi amaçlı olan acele açılışlar, öngörülemez felaketlerin habercisi olabilir. Bu projeyi açmaya kalkanlar sanırım bunu da hesaba katmışlardır. Yoksa altından kalmamazlar. 

"10 YIL ÖNCE AÇILMASI GEREKİYORDU..."

Levent Gök- CHP Ankara Milletvekili:

"Tam 10 yıl önce açılması gereken bir hattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in kaprisleri ve aynı anda üç hattın inşaat çalışmalarının başlatılması nedeniyle Ankaralıların 10 yılı heba oldu. Ayrıca hattı kullanacak yolcular için gerekli otopark çalışması yapılmadı. Çayyolu Metrosu'nun son durağında şu anda sadece  80 - 90 araçlık bir otopark alanı var.  Orada yığılma olacak. Son durakta büyük sıkıntı yaşanacağını düşünüyorum. Bu sorun çözülmeden hem o bölgede oturanlar hem yolcular açısından sıkıntı olacak. Batıkent- Sincan hattında  görülen sıkıntıların benzerinin bu hatta da yaşanacağını tahmin ediyorum." 

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com