Caz keyfi başladı

Caz keyfi başladı
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nin on dokuzuncusu, 3-19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
İstanbul Caz Festivali, bu yıl 20 mekânda yapılacak 50 konser ve 300’ü aşkın yerli ile yabancı sanatçıyla cazın yıldız haritasını İstanbul’a taşıyacak.
 
İKSV tarafından Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen 19. İstanbul Caz Festivali, 3 Temmuz Salı akşamı The Marmara Esma Sultan’da yapılan açılış töreni ve konseriyle başladı. Simge Fıstıkoğlu’nun sunuculuğunu üstlendiği törene, festivalde yer alan müzisyenlerin yanı sıra sanat dünyasından ünlüler de katıldı.
 
Açılış Töreni’nde, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 15 yıldır İstanbul Caz Festivali sponsorluğunu üstlenen Garanti Bankası adına Genel Müdür Ergun Özen’e ve festivale en yüksek katkıda bulunan gösteri sponsorlarından Matraş adına Marka Yöneticisi Bora Güler ile Mavi adına Pazarlama Müdürü Serpil Berkan’a birer teşekkür plaketi takdim etti.
 
Törende ayrıca, gitar tekniği ve ustalığıyla Türkiye’nin en saygın müzisyenlerinden biri olan, ülkemizde cazın gelişimine önemli katkılarda bulunmuş Neşet Ruacan’a festivalin bu yılki “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” sunuldu. Müzik hayatına 10 yaşında klasik gitar eğitimiyle başlayan, sonrasında caz eğitimini Leeds College of Music, Berklee College of Music ve Brooklyn School of Music gibi önde gelen okullarda tamamlayan, dünya çapında tanınmış sanatçılarla birlikte caz müzisyeni ve stüdyo gitaristi olarak yüzlerce stüdyo kaydına imza atan Neşet Ruacan’a ödülü Bülent Eczacıbaşı tarafından takdim edildi.
 
Tören, günümüz cazının ünlü vokallerinden, “M-U-S-I-C” isimli albümüyle de beğeni toplayan Elif Çağlar ve cazın önemli isimlerinden oluşan beşlisinin vereceği konserle devam etti. Elif Çağlar Beşlisi, funk, motown ve nu-soul parçalardan oluşan eğlenceli ve dinamik bir repertuar yorumladı. 19. İstanbul Caz Festivali açılış konserinde Elif Çağlar’a saksafonda Engin Recepoğulları, piyanoda Serkan Özyılmaz, kontrbasta Erdal Akyol ve davulda Ediz Hafızoğlu eşlik etti. Gecenin sürprizi ise “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” alan Neşet Ruacan’ın sahneye çıkarak Elif Çağlar Beşlisi’ne sahnede eşlik etmesi oldu.
 
Bu yıl 3–19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 19. İstanbul Caz Festivali, İstanbulluları 50 konser ve 300’ü aşkın yerli ile yabancı sanatçıyla buluşturmaya hazırlanıyor. İstanbul Caz Festivali konserlerine bu yıl ev sahipliği yapacak 20 mekan arasında, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul Modern, Salon ve The Marmara Esma Sultan’ın yanı sıra geçen yıl ilk kez bir konser mekanı olarak kullanılarak büyük ilgi gören Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kıyı Amfi’nin yanı sıra bu yıl festival kapsamında ilk kez kullanılacak Haliç Kongre Merkezi ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi yer alıyor.
 
Açık Hava Sahnesi için biletini kendin bas, yanında getir!
 
Bu yıl ilk defa Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeki konserlerle başlayacak bir uygulamayla sanatseverler, Biletix üzerinden satın aldıkları pdf formatındaki biletleri kendileri basarak ve konser girişinde çıktıların üzerlerinde yer alan barkodları okutarak mekâna girebilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com