Cebinizden çıkan para nereye gitti?

Cebinizden çıkan para nereye gitti?
Maliye Bakanı Şimşek'in toplanan deprem vergileriyle ilgili açıklaması deprem etkisi yarattı! Bakın vatandaşın cebinden çıkan paralar nerelere harcandı?

Maliye Bakanı Şimşek, toplanan vergilerin sağlık, eğitim, duble yollar, demiryolları için kullanıldığını söyledi. Ankara'da deprem etkisi yarattı. Muhalefetten ve sosyal ağlarda vatandaştan yoğun tepki geldi...

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, deprem vergileri olarak anılan vergilerin, AKP döneminde kalıcı hale getirildiğini savundu.

Hamzaçebi, yaptığı yazılı açıklamada, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, bugün yaptığı açıklamada, 1999 yılında yürürlüğe konulan deprem vergilerinin, kendilerinden önce kalıcı hale getirildiğini söylediğini belirtti. Şimşek’in kamuoyunu doğru bilgilendirmediğini öne süren Hamzaçebi, deprem vergileri olarak anılan vergilerin, AK Parti döneminde kalıcı hale getirildiğini savundu.

Deprem vergileri olarak kastedilen Özel İletişim Vergisi ile bazı kağıt ve işlemlerden alınan Özel İşlem Vergisi’nin 1999 yılı sonunda yürürlüğe girdiğini kaydeden Hamzaçebi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bu vergilerin uygulaması 31 Aralık 2002’de sona ermekteydi. Ancak AKP 2002’de iktidar olduğunda anılan vergilerin yürürlüğünü önce 4783 sayılı Kanunla 2003 yılı sonuna kadar uzatmış, daha sonra 2003 yılında yürürlüğe konulan 5035 sayılı Kanunla da bu vergiler kalıcı hale getirilmiştir. AKP Hükümeti, özel işlem vergisini Harçlar Kanunu’nun çeşitli kalemleri arasına yerleştirerek, sadece cep telefonları ile yapılan konuşmalar üzerinden alınan özel iletişim vergisini ise sabit telefonlar üzerinden yapılan konuşmaları da kapsama dahil etmek suretiyle kalıcı hale getirmiştir."

MHP: bunlar ne yapmaya çalışıyor

"Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, depremin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’i arayarak, ’sizin için ne yapabiliriz’ diye sorduğunu" iddia eden Vural, "Bunlar ne yapmaya çalışıyor? Kabile, aşiret devleti mi burası? O da ’muslukları aç Mehmetçiğim’ diyor. Olur mu böyle bir şey" dedi.

Bakanların depreme ilişkin yaptığı açıklamalar değerlendirildiğinde çelişkiler bulunduğunu savunan Vural, "Biri diyor ki ’çadır sıkıntısı yok’ Ertesi gün çıkıp bir diğeri ’var’ diyor. Demek ki bunların bir stratejisi yok, sorunları bilmiyorlar. Evlere şenlik Bakanlar Kurulu. Daha neye ihtiyaç olduğunu bilmiyorlar" diye konuştu.

Marmara depreminin ardından getirilen "deprem vergileri"nin geçici olduğunu ancak AK Parti hükümetleri döneminde kalıcı hale getirildiğini savunan Vural, bu vergi kaleminden toplanan paranın bütçe açıklarının kapatılmasında kullanıldığını öne sürdü. Vural, "Bu bile acıları istismar etmek değil mi?" dedi.

Deprem vergileri yollara gitti

Van depreminden sonra kamuoyunun gündemine yeniden deprem vergileri geldi.

1999 depreminden sonra yürürlüğe giren vergilerden toplanan paraların nereye harcandığı tartışma yaratıyor.

Tütün ve sigara kaçakçılığı ile mücadele eylem planını açıkladığı basın toplantısında konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuyla ilgili bilgi verdi.

Şimşek şunları söyledi: "Sonuçta bunlar 74 milyonun servetidir. Deprem vergisi adı altındaki vergiden çok sürekli hale gelmiş ÖTV vs var. Bu vergiler bizim sağlığımıza gidiyor. Diyorsunuz ki bu çerçevede 44 milyar liralık vergi topladınız, nereye gitti. Sadece bir yıllık vatandaşın sağlığı için yaptığımız harcama 44 milyar lira. Bu, duble yollara gidiyor, demiryollarına, havayollarına, çiftçimize, eğitime gidiyor." 

Twitter sallandı

İşte sosyal ağlara yağan tepkilerden bazıları

*Deprem vergisi duble yollara gitmiş,sağlık sektörüne gitmiş!Kime sordular bunu ve ozaman adı niye deprem vergisi!

*Deprem vergisi yola gitti, yol vergisi hastanelere gitti, hastane vergisi uçağa gitti, uçak vergisi dağa kaçtı, dağ yandı bitti kül oldu...

 *deprem vergisiyle yol yaptık deniyo ya.kimse sormuyo mu o zaman adı neden deprem vergisi? yol vergisi de isteseydiniz almıyacakmıydınız?
*Soru: 20 yılda toplanan deprem vergisi yol olursa, 1 haftada toplanan yardımlar ne olur? Cevap: Arazi olur!
 
*Hocam peki yol yapmak için aldığınız vergiler noldu? Onlarla da duble pide mi söylediniz?
 
*Ben o yolları 1999'da deprem yaşayan Düzce'de pek göremedim mesela. Deprem bölgelerine uzanmadı herhalde yollar?
 
*Deprem vergisi? yola gitti. Yol vergisi? Sağlığa kaçtı. Sağlık vergisi? ÖTV oldu. Peki ÖTV? O da DÜZENLEME oldu!!!
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com