Çeçenler için cenaze namazı kılındı

Çeçenler için cenaze namazı kılındı
Zeytinburnu'nda öldürülen Çeçenler için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Hamzat Komutan lakaplı Musaevi Berkkhazh, Rustam Altemirol ve Zarvbek Amriev için cami avlusunda toplanan Çeçenler, sloganlarla Rusya ve Kadirov yönetimini protesto etti.
 
Zeytinburnu Seyit Nizam Mahallesi Mevlana Caddesi'nde Cuma günü meydana gelen silahlı saldırıda hayatını kaybeden Hamzat Komutan lakaplı Musaevi Berkkhazh, Rustam Altemirol ve Zavrbek Amriev için Fatih Camii'nde cenaze namazı kılındı. Öğle namazını müteakiben kılınan cenaze namazına, hayatlarını kaybedenlerin aileleri, Saadet Partisi eski milletvekili Fethullah Erbaş, Trabzon- Soçi seferini yapan Avrasya Feribotu'nu 1996'da kaçıran grubun lideri Muhammet Emin Tokcan, İnsanı Müdafa ve Kardeşlik Derneği (İMKANDER) ile Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği'nin (ÖZGÜRDER) ve İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) üyeleri katıldı.
Caminin giriş kapılarında resmi üniformalı polisler şüphelilere kimlik kontrolü yaparken namaza gelenlerin de üstünü aradı. Cami avlusunda cinayet soruşturmasını yürüten sivil giyimli Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri ve terör polisi de hazır bulundu.
 
NAMAZI MAZLUMDER YÖNETİCİSİ KILDIRDI
 
Öğlen namazının ardından 3 Çeçen için ayrı ayrı cenaze namazı kılındı. Cami avlusunda müftülüğün görevlendirdiği din görevlileri bulunmasına rağmen cenaze namazını MAZLUMDER Yönetim Kurulu üyesi Ramazan Beyhan kıldırdı. Namazın ardından İMKANDER Başkanı Murat Özer, şehitler için program yaptıklarını söyleyerek kimsenin ayrılmamasını istedi. Avluyu dolduran kalabalık 'Katiller hesap verecek', 'Kukla Kadirov hesap verecek', 'Şehitlerimiz onurumuzdur' ve 'Kafkasya'ya selam direnişe devam' yazılı pankart ve döviz açtı. Sık sık tekbir getiren katılımcılar 'Şehitlerin yolunu sürdüreceğiz', 'Müslüman uyan Kafkasya'ya sahip çık.' şeklinde slogan attı. Bazı kadınların da gözyaşı döktüğü görüldü.
 
KORKMUYORUZ
 
Cenaze törenine katılan Muhammet Emin Tokcan, yaptığı konuşmada "Cinayetlerle korkutmaya uğraşıyorlar. Ama kimse korkmuyor. Her ölü daha çok insanı bir araya getiriyor. İstenilen olmayacak. Herkes daha güçlü bir şekilde bir araya gelecek. İstedikleri hedefe ulaşamayacaklar. Kimse ölmekten korkmuyor. Her cinayette daha da insanlar kalabalıklaşacak. Haksızlığa ve özgürlüğe karşı mücadelemiz sürecek." dedi.
 
İMKANDER Başkanı Murat Özer de, "Bize 3 Çeçen'in neden korunamadığını soruyorlar. Bizim imkanlarımız buna elverişli değil. Bizler Türkiye'de bulunan Çeçen mücahitlerin ailelerini ve çocuklarına yeterince sahip çıkamıyoruz. Bu bizim ayıbımızdır. Bu yedinci cinayet oldu. Rusya bu haince cinayetlerine dünyada devam ediyor. Ama her yerde bu kadar rahat davranamıyor. Cinayetlerle ilgili açılan soruşturmanın acilen sonuçlandırılmasını istiyoruz." dedi.
 
ÖZGÜRDER Başkanı Rıdvan Kaya da, "Bizler kardeşlerimizin verdiği mücadeleyi tam olarak anlayamadık. Onlara ensar olma görevimizi yerine getiremedik. Oysa ki bu kardeşlerimiz sahip çıkılmayı hak ediyordu. Onlar özgür ve bağımsız bir toprak parçası içinde Allah'ın dinine uygun bir yaşam sürebilmek için bedel ödediler." şeklinde konuştu.
 
SIK SIK TEKBİR GETİRİLDİ

 
Cami avlusunda toplanan kalabalık, konuşmalar sırasında sık sık tekbir getirerek slogan attı. Yaklaşık bir sat süren cenaze töreni ve protesto gösterisinin ardından cenazeler omuzlara alınarak cenaze araçlarına taşındı. Bu arada cenazelerin bugün defnedilmeyeceği ailelerin kararı doğrultusunda daha sonra defin işleminin gerçekleşeceği belirtildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com