Çekinceler Giderildi Komuta NATO'da

Çekinceler Giderildi Komuta NATO'da
Türkiye, koalisyon güçlerinin Libya'ya yönelik düzenledikleri operasyonun NATO komutasına geçmesine onay verdi.

Harekâtın kapsamı ve sivil kayıplar konusunda Ankara'nın endişelerinin giderilmesinin ardından, NATO Genel Sekreteri Rasmussen, komutanın NATO'ya geçtiğini açıkladı; fakat ABD liderliğindeki operasyonun da devam ettiğini bildirdi.

Libya'ya operasyonların NATO komutasına geçmesiyle ilgili günlerdir süren tartışmalar dün aşıldı. Türkiye, operasyonun kapsamı ve komutasıyla ilgili endişeleri giderilince sorumluluğun bütünüyle NATO'ya geçmesine onay verdi. Pazartesiye kadar operasyon tek bir komuta kontrol sistemi altında NATO'ya devredilecek. Komuta krizi Türk, Amerikan, İngiliz ve Fransız dışişleri bakanlarının gerçekleştirdiği telekonferansla çözüldü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Türkiye'nin bu konudaki kaygıları ve talepleri kabul gördü." dedi. Ancak NATO Genel Sekreteri'nin gece yaptığı açıklama kafaları karıştırdı. Rasmussen, koalisyon güçlerinin operasyona devam edeceğini, NATO'nun da ayrı bir operasyon düzenleyeceğini duyurdu.

NATO ülkelerinin Brüksel'deki büyükelçileri, sağlanan siyasi mutabakat sonrası "muharebe şartlarını" belirleyecek. Bu devirle Libya'daki tüm operasyonlardan NATO sorumlu olacak. Sivillerin korunması amacıyla harekâtta bulunabilecek. Ancak sivillerin zarar görmemesine ve askeri birimlerin hedef alınmasına fazlasıyla özen gösterecek.

NATO'nun Libya'daki rolüyle ilgili dün başkentlerde hareketli dakikalar yaşandı. Bakan Davutoğlu dün ilk olarak Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ile görüştü. Paris'in talebiyle gerçekleşen görüşmede Türk bakan, ancak sınırları iyice belirlenmiş ve komutanın bütünüyle NATO'ya devredileceği bir çözüme onay verebileceklerini tekrarladı. Jupe tekrar arayacağını bildirdi. TBMM'de tezkere görüşülürken Batı kanadından telefon geldi. Ancak Davutoğlu tezkere görüşülürken böyle bir görüşmeyi uygun bulmadı. Tezkerenin çıkmasından sonra akşam saatlerinde Davutoğlu, Fransız Jupe, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague telekonferans üzerinden bir müzakere gerçekleştirdi. Uzun süren müzakere sonunda Türkiye'nin endişeleri giderilince Davutoğlu gerekli onayı verdi.

Uzlaşmaya varıldığını Ahmet Davutoğlu telekonferans sonrası Ankara Palas'ta düzenlenen bir etkinliğin girişinde açıkladı. Davutoğlu, "En kısa zamanda Paris toplantısı sonrası oluşan koalisyon, bu misyonu bırakıp, bütünüyle operasyon tek bir komuta kontrol sistemi altında NATO'ya devredilecek. Dolayısıyla Türkiye'nin bu konudaki kaygıları, talepleri kabul gördü." ifadelerini kullandı. İkili bir yapıya karşı çıktıklarını anlatan bakan, "Aynı anda iki operasyonun (NATO ve gönüllüler koalisyonu) doğurabileceği hem askeri hem de hedefler anlamında, BM Güvenlik Konseyi'nin kararının dışına çıkma riski anlamında sakıncaları olduğunu söylüyorduk, bu bizim pozisyonumuzdu. Buna karşı bir direnç vardı." diye sorunu ortaya koydu. Dört bakan olarak bu ihtilafı çözmek için yararlı bir görüşme yaptıklarını dile getiren Davutoğlu, "Harekat yetkisi BM kararının sınırları içinde kalarak ve ateşkes sağlama hedefine dönük olarak Libya'nın altyapısına zarar vermeksizin sivilleri korumaya yönelik olarak kalmak şartıyla NATO'ya devredildi." diye konuştu. Bakan teknik çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Dörtlü telekonferanstan sonra Clinton Davutoğlu'nu bir kez daha aradı. İki bakan varılan mutabakatın tam olarak uygulanmasının önemini teyit etti. Ancak NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen gece yaptığı açıklamada koalisyon güçlerinin operasyona devam edeceğini, NATO'nun da ayrı bir operasyon düzenleyeceğini duyurdu. Rasmussen, ABD liderliğindeki koalisyonun Libya üzerinde uçuşa yasak bölge sağlanmasından sorumlu olacağını, koalisyonun bunun ötesine geçmeyeceğini sözlerine ekledi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com