Çekirgeler ekili arazilere zarar verdi

Çekirgeler ekili arazilere zarar verdi
Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı Bahtıllı beldesindeki ekili arazilere yayılan çekirgeler, yaklaşık 20 dekar alanda zarar oluşturdu.
 Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı Bahtıllı beldesindeki ekili arazilere yayılan çekirgeler, yaklaşık 20 dekar alanda zarar oluşturdu. 
     Bahtıllı beldesi Atatürk Mahallesi Muhtarı Yusuf Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, çekirgelerin, ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıktaki belde çevresinde ekili arazilere zarar verdiğini bildirdi. 
     Hasat dönemi yaklaşırken arazilerde oluşan zarar nedeniyle güç durumda kaldıklarını belirten Özdemir, şöyle konuştu: 
     ''Çekirgeler arazilerimizde ne bulursa adeta talan ediyor. Geçtiğimiz yıllarda hiç yaşamadığımız şekilde çekirgelerin istilasına uğradık. Yeşil olarak ne varsa yiyip bitiriyorlar. Kendi çabamızla çekirgelerden kurtulamıyoruz. Bu istilaya karşı acil önlem alınmasını istiyoruz.'' 
     Çiftçi Mustafa Erkul da çekirgelerin buğday, nohut ve kavun tarlalarında büyük zarar yol açtığını anlattı. 
     İki kez kavun tohumları ektiği tarlasından hiç ürün alamayacağını dile getiren Erkul, ''Tarlamda yeşillik diye bir şey kalmadı. Beldemizin yakınındaki bağlara inmelerinden korkuyoruz. Bir an önce önlem alınmazsa tüm emeklerimiz boşa gidecek. Kışın yiyecek bulamayacağız'' dedi. 
     Bahtıllı Beldesi Sulama Kooperatifi Başkanı Nurullah Sert ise ekili arazilerde oluşan zararın büyümemesi için yardıma ihtiyaç duyduklarını kaydetti. 
     İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, bölgede iki kez ilaçlama yapıldığı bilgisini vererek, çekirgelere karşı en sağlıklı mücadelenin, biyolojik mücadele olduğunu belirtti. 
     Yetkililer, bölgeye hindilerin salınması durumunda çekirge istilasının önüne geçilebileceğini savunarak, ilaçlamanın başlangıçta etkili olduğunu ancak bir süre sonra çekirgelerin ilaca karşı direnç kazandığını ve ilaçlamanın yetersiz kaldığını ifade etti.  (İLB)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com