''Çeliği sertleştiren maden'' üretimi

''Çeliği sertleştiren maden'' üretimi
Tavşanlı'da, Yaylacık Dağı'nda çıkarılan manganezin ''çeliği sertleştiren maden'' diye bilindiği ve bu özelliğiyle ekonomiye ciddi katkılar sağladığı bildirildi.

Tavşanlı'da, Yaylacık Dağı'nda çıkarılan manganezin ''çeliği sertleştiren maden'' diye bilindiği ve bu özelliğiyle ekonomiye ciddi katkılar sağladığı bildirildi.
Tavşanlı'da manganez çıkaran şirketin dış ticaret yetkilisi Serhat Yenerer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genelde çeliğin sertleştirilmesi ve dayanıklı hale getirilmesinde kullanılan manganezin, Türkiye'deki önemli yataklarından birinin Tavşanlı'ya bağlı Arifler köyü yakınında bulunduğunu bildirdi.
Arifler çevresinde işlettikleri bölgede görünen rezervin 10 bin ton civarında olduğunu belirten Yenerer, 10 işçi ve iki iş makinesiyle açık ocak yöntemiyle çalıştıklarını söyledi. Çıkarıldığı şekilde kullanılabilen gri renge sahip manganezin piyasasının dalgalı olduğunu dile getiren Yenerer, şöyle devam etti:
''Çeliğin sertleştirilmesi, daha dayanıklı hale getirilmesinde kullanılan manganezin Türkiye'de işlenmesi yeterli anlamda sağlanamıyor. Dünya pazarı şu anda Çin ağırlıklıdır. Bunun yanında İsveç, Rusya, Almanya gibi ülkelerden de talepler oluyor. Metal madenlerin piyasa durumu çok dalgalıdır. Her ay sürekli değişir. Bir ay 100 dolar aşağıda, sonraki ay 100 dolar yukarıda olabilir.
Türkiye bir maden ülkesi. Bir madenin dünyadaki en fazla rezervine sahip ülkesinin Afrika'da olduğunu, Türkiye'nin ihracatının 100 katına sahip olduğunu düşünelim. Ancak bizim madenimiz, onların madenine karışmayınca madenin bir değeri olmuyor. Çünkü madenin bir erime değeri var. Rasyosu düşük olduğundan madeni eritemiyorlar. Bizim madenimizle kendi madenlerini zenginleştirip işlenebilir ekonomik bir hale getiriyorlar.''
''Kütahya'da ekonomik değere sahip 34 çeşit maden var'' diyen Yenerer, Türkiye'de madenlerin ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili son yıllarda önemli yatırımlar düşünüldüğünü anlattı. Bu tür yatırımların uzun süreçler gerektirdiğine işaret eden Yenerer, ''Bu yatırımlar 5 senede mi, 50 senede mi olur. Orasını bilemeyiz. Maden üzerinde çok rant olan bir ticaret. O yüzden fazla net bir şey diyemiyorum'' dedi.

-REZERVLERİ VE
KULLANIM ALANLARI-

Grimsi metal renkli olan, mangan da denilen manganez, 1774 yılında keşfedildi.
Manganez, çeliğin dayanımını geliştiren bir alaşım elementidir. Bu özelliği, içinde bulunan karbon miktarına bağlıdır. Yüksek karbonlu çeliklerde manganezin etkisi, sertlik ve dayanımı artırmaktadır. Bu maden, demir-çelik endüstrisi yanında suni gübre, cam, pil, seramik, oto boyası, refrakter, çimento, ilaç, fotoğrafçılık, petrokimya ve elektronik endüstrisinde kullanılmaktadır.
Dünyadaki manganez rezervlerinin yüzde 90'ı Güney Afrika ve Ukrayna'da bulunmaktadır. Ayrıca, okyanus dipleri de çok önemli manganez kaynaklarıdır.
Çin, yüzde 5,9'luk rezerve sahip olmasına rağmen, dünya manganez üretiminin yüzde 26,7'sini gerçekleştirerek üretimde ilk sırayı almıştır. Çin'i, yüzde 15,1 ile Güney Afrika, yüzde 11,5 ile Gabon ve yüzde 10,5 ile Ukrayna izler.
Türkiye, manganez potansiyeli olarak yüzde 0,1'lik paya sahiptir. Türkiye'de manganez rezervleri, görünür ve muhtemel 4,5 milyon ton civarında olup, en önemli rezervi Denizli'nin Tavas ilçesindedir. Ayrıca belirli bölgelerde yaygın olarak manganez cevher yatakları bulunmaktadır.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com