Çelik konstrüksiyonlu minare

Çelik konstrüksiyonlu minare
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde, hayırsever bir vatandaş tarafından yapımına 6 yıl önce başlanan caminin minaresi, vinçle bir günde monte edildi.

Merkezi Bartın'da bulunan Çelikerler firması Genel Müdürü Ramazan Çeliker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 82. Yıl Mahallesi'nde yapımı tamamlanan Sanayi Camisinin 36 metre uzunluğa sahip iki şerefeli minaresinin, dışının bakalit polyester kaplama, içinin krom, külah bölümünün fleks glas malzemeden inşa edildiğini söyledi.
     Yapımında 7 ton demir kullanılan minarenin 7 parçasının vinç yardımıyla bir günde monte edildiğini anlatan Çeliker, çelik minarelerin üstün mukavemet özellikleri sayesinde tasarımda esneklik sağladığını bildirdi.
     Bu tip minarelerin depreme dayanma gücünün yüksek olduğuna işaret eden Çeliker, ''Bu minareler milimetrik toleranslarla imal edilip kısa sürede yerine monte edilmektedir. Betonarme minarenin deprem gibi afetlerdeki hasarlarda geri dönüşümü yoktur. Oysa çelik minarede hataların yüzde 100 düzeltilme imkanı vardır'' dedi.
     Sanayi Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ali Şahan da merkez üssü Gediz ilçesi olan 1970 yılındaki depremde, Hisarcık'taki minarelerin tamamında önemli hasarlar meydana geldiğini anımsatarak, ''İnşaatına 6 yıl önce başladığımız büyük bölümü tamamlanan Sanayi Camisine 20 bin liraya mal olan çelik minare yapımını, isminin açıklanmasını istemeyen hayırsever bir vatandaşımız üstlendi. Bu vatandaşımıza ve katkıda bulunan herkese teşekkür ederim'' diye konuştu.
     Şahan, Diyanet İşleri Başkanlığından bu camiye kadrolu veya sözleşmeli imam atanmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com