ÇELİKHAN ADLİYESİ'NİN KAPATILACAĞI İDDİALARINA SİYASİ PARTİLERDEN TEPKİ

ÇELİKHAN ADLİYESİ'NİN KAPATILACAĞI İDDİALARINA SİYASİ PARTİLERDEN TEPKİ
ÇELİKHAN ADLİYESİ'NİN KAPATILACAĞI İDDİALARINA SİYASİ PARTİLERDEN TEPKİ

ADIYAMAN - Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde faaliyet gösteren Çelikhan Adliyesi'nin kapatılacağı iddialarına, siyasi partilerden tepki geldi.
Çelikhan Belediye Başkanı Mehmet Bora konuyla ilgili yaptığı açıklamada, adliyenin kapatılması durumunda adalete erişimin zor olacağını, Çelikhan halkının büyük sıkıntılarla karşılaşacağını ve Çelikhan’ın büyük bir köy olacağını söyledi. Bora, "HSYK tarafından yapılan çalışma sonucu kapatılacağı iddia edilen adliyeler arasında Çelikhan Adliyesi'nin de yer alacağı belirtilmektedir. İlçemiz adliyesinin kapatılması, ilçe merkezimiz ve bağlı köylerde yaşayan insanlarımızın adalete erişimini zorlaştıracaktır. Oysa konuya ilişkin uluslararası sözleşmeler ve anayasa incelendiğinde, asıl olanın vatandaşların adalete erişimini kolaylaştıracak düzenlemeler olduğu görülmektedir. Hukukun ve devletin temeli olan adalete erişimi zorlaştıracak her türlü düzenleme, hukuka aykırı olacaktır" dedi.
Bora, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
"Kapatılma işleminde Çelikhan'ın coğrafi konumu ve Adıyaman Merkez'e olan 52 kilometrelik yol mesafesiyle yolun şartları nazara alındığında, halkımızın etkin adalet hizmetinden yararlanması zorlaşacaktır. Adliyenin kapanması, seçim kurulları ile noterinde kapanması sonucunu doğuracağından, bu olaydan ilçe ekonomisiyle birlikte bir takım idari iş ve işlemler olumsuz etkilenecektir. Bu ve bunlara benzer bir çok konuda Çelikhan halkının mağdur olacağı ve Çelikhan’ın büyük bir köye dönüşeceği ortaya çıkmaktadır. Bizler buna izin vermemek için sesimizi ilgililere iletiyor, adliyenin kapatılmasını istemiyoruz."
Çelikhan Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Kamber Sucu, adliyenin kapatılmasının Çelikhan’ı küçültüp köy görüntüsüne döndüreceğini, adliye çalışanları ve Çelikhanlıları mağdur edeceği gibi Çelikhan’ın ilçe olma vasfının da yitirilmesine neden olacağını söyledi.
AK Parti Çelikhan Başkanı Mustafa Bulut da, "Adliye, ilçemiz için oldukça önemli bir kurumdur. Adalet Bakanı'nın hazırladığı yargı paketinde Çelikhan gibi küçük adliyelerin kapatılacağı yönünde kamuoyunda dolaşan iddialar var" diyerek şöyle konuştu:
"Çelikhan ilçesinin kış aylarında yolları, kar yağışı nedeniyle günlerce kapalı kalmaktadır. Çelikhan’da adliyenin olmaması durumunda halkımız çok büyük mağduriyetlerle karşılaşacaktır. Adliyenin kapatılması Çelikhan’ın hukuk ile yönetilmesinden çıkıp kanunlarla yönetilmesi anlamına gelmektedir. Bu durumun yaşanmaması için AK Parti ilçe yönetimi olarak, AK Parti Grup Başkan Vekilimiz Ahmet Aydın başta olmak üzere ilimiz milletvekillerine durumu izah ettik. İlçemizde adliyenin kapatılmaması gerekiyor, bunun için çalışmalarımızı yürütüyoruz."
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com