Cemaat AKP'ye oy vermeyecek!

Cemaat AKP'ye oy vermeyecek!
Cemaat, AKP Yerel Seçimlerde oy vermeyecek.
AKP-Cemaat savaşı hükümetin dersaneleri kapatma restiyle devam ediyor. Cemaat tüm yayın organlarıyla AKP'ye saldırmaya başladı. Aynı şekilde AKP'de Cemaate saldırıyor. Taraflar birbirlerine çok ağır ithamlarda bulunuyor. AKP-Cemaat koalisyonu dağılıyor.
 
AKP-Cemaat savaşıBBC Türkçe muhabirlerinden  İlhan Tanır, ABD'li uzmanlara sordu. Tanır'ın yaptığı röportajlarda çarpıcı analizler yapıldı.
 
ABD'de Gülen hareketinin “baş döndürücü bir hıza ulaştığını” belirten uzmanlar  Cemaat-AKP savaşıABD Dışişleri Bakanlığı veya CIA gibi yerlerin yakından takip ettiğini söylediler.
 
Washington’daki Türkiye uzmanlarından Prof. Henri Barkey, AKP-Cemaat arasında yaşananların 30 Mart 2014 yılında yapılacak Yerel Seçimleri etkileyeceğini belirterek Cemaat Üyelerinin artık AKP'ye oy vermeyeceğini belirtti.
 
Henri Barkey “Cemaatin mensuplarının bu aşamada Ak Parti’ye oy vermesi ihtimal dışı. Çünkü dershanelerinin kapatılması cemaate büyük bir darbe. AKP, bir siyasi güç olarak kendisinin kontrol edemediği bir oluşumun varlığına dayanamıyor. Politik güç olarak, bu gücü paylaşmak istemiyor. AKP tarafından bakıldığında, Hakan Fidan’a yönelik savcı daveti ile cemaatin başlattığı bir kavga bu. Ve belki de Erdoğan’ın, cemaate, politik arenaya girmemesi için verdiği bir mesaj: Ayağınızı yorganınıza göre uzatın diyor.”  dedi.
 
Yine BBC Türkçe'ye konuşan ABD'li başka bir uzmanda "Cemaatin artık AKP hükümeti için Washington’da lobi yapması beklenemez. Zaten Erdoğan son bir-iki yıl içinde yaptıkları ve söyledikleri ile bunu çok müşkil bir hale getirmişti. Yok öğrenci evleri, Gezi protestoları esnasındaki yaklaşım, içki yasakları... Cemaat bunların hepsinde karşı tarafta yer aldı. Dışarıdaki ‘değerli yalnızlık’ yaklaşımına da iyi gözle bakmadı. Dolayısıyla iç ve dış politikada ayrı düşüldü ve yavaş yavaş da destek çekildi. Bu son dershane konusu ise kopma noktası oldu.”  ifadelerini kullandı.
 
Uzmanlar Cemaatin sadece dersaneler konusunda değil AKP'nin güttüğü dış siyasette de anlaşamadığını belireterek İran, Suriye ve İsrail ile olan ilişkilerde Cemaatin AKP ile uyuşmadığını söylediler. (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com