Cemaat AKP'yi parçalıyor!

Cemaat AKP'yi parçalıyor!
AKP'de cemaat kutuplaşması büyüyor!
AKP ile Cemaat arasında uzun süredir devam eden sürtüşme artarak devam ediyor. Devlet kadrolarının paylaşamayan AKP ve Cemaat birbirlerine karşı son kozlarını oynuyor. Erdoğan'ın 'dersaneleri kapatacağız' çıkışı cemaati korkuttu. İlk başta sosyal medyada dersanelerin kapatılmaması için çalışan Cemaat şimdi de kendine yakın milletvekillerine AKP'li bakan ve başbkan yardımcılarına 'dersaneler kapatılmamalı' dedirtiyor.
 
Erdoğan'ın ve Milli Eğitim bakanının dersaneleri kesin kapatacağız açıklamalarına AKP'den itirazlar geliyor. Bazı cemaate yakın AKP'li bakan, başbakan yardımcıları ve milletvekilleri dersanelerin kapatılması konusunda Erdoğan'a başkaldırıyor.
 
Cemaatin gazetesi Zaman'a konuşan  AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin dersanelerin kapatılması konusunda MilliEğitim Bakanı Nabi Avcı'yı ve Erdoğan'ı yalanlayan açıklamalarda bulundu. Avcı'nın seneye dersaneleri kapatıyoruz açıklamasının gündemlerinde olmadığını söyledi.
 
Bakan Avcı 4 Temmuz’da düzenlediği basın toplantısında, "Dershaneler önümüzdeki yıl kapatılacak." demiş ve velilere kayıt için acele etmeme çağrısında bulunmuştu.
 
Mehmet Ali Şahin'in Erdoğan'ı kızdıracak açıklamaları
 
"Sayın Bakan’ın böyle bir açıklama yapmasının sebebini ve gerekçesini bilemem. Fakat bizim hazırlamış olduğumuz o raporu da mutlaka incelemişlerdir.” diyen Şahin, dershaneleri oluşturan şartlar ortadan kaldırılmadan ya da kapatıldıktan sonra gün yüzüne çıkacak problemlerle ilgili tedbirler alınmadan adım atılmaması gerektiği görüşünde. Bu alanla ilgili mutlaka bir düzenleme yapılacağına işaret eden genel başkan yardımcısı, şu ifadeleri kullandı: “Dershaneler özel okullara dönüşecekse de kapatılacaksa da bir yasal düzenleme şart. Milli Eğitim Bakanlığı, dershaneler kapatılacak diye bir açıklama yaptığına göre herhalde bir yasal düzenleme üzerinde de çalışıyordur. Fakat ne Bakanlar Kurulu’nun gündeminde ne de Meclis gündeminde böyle bir konu yok şu anda. Dershaneler nasıl özel okullara dönüştürülecek, devlet kendilerine hangi katkıları sağlayacak, bütün bunların da ayrıca görüşülmesi, düşünülmesi ve yapılacak yasal düzenlemenin bunları da içermesi gerekir. Dolayısıyla sadece ‘dershaneleri kapattık’ demekle çözülecek ve ortadan kaldırılacak bir sorunla karşı karşıya değiliz. Birçok yönüyle incelenmesi, değerlendirilmesi gereken bir gerçekle karşı karşıyayız."
 
 
Erdoğan'a karşı cemaatin istediği gibi konuşan Şahin "Bazı ülkeler, ki Güney Kore onlardan biridir. Bir zamanlar dershaneleri yasaklamış ama olumsuz sonuçlarını görünce daha sonra tekrar dershaneciliğe izin vermiş. Hatta yasaklamadan önceki durumla şimdiki durum kıyaslandığında, dershaneciliğin çok daha yaygın bir hale geldiğini görüyoruz. O bakımdan dünya örneklerini de göz önünde bulundurarak hareket edilmesinde yarar görüyorum. Mutlaka bakanlığımız bu çalışmaları yaparken dünya örneklerini de göz önünde bulundurmalıdır. Yani önümüzde bir örnek varken deneme yanılma yöntemiyle yol almaktansa bu örneklerden hareketle iş yapmanın daha doğru olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı. (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com