"Cemaat ihanet içinde!"

"Cemaat ihanet içinde!"
Cemaatin gazetesinden kovulan yazar Cemaati topa tuttu!
Cemaatin yayın organı gibi çalışan Bugün Gazetesi'nden kovulan Ahmet Taşgetiren Yeni Şafak Gazetesi'ne verdiği röportajda Cemaati ihanetle suçladı. 17 Aralık'taki operasyonların dış güçlerin işi olduğunu iddia eden Taşgetiren 
 
"İnsanlar devlet hizmeti içindeyken de belli bir inanca, bir ideolojiye aidiyetleri olabilir ama bunu devlet görevini etkileyecek şekilde yansıtırlarsa problem başlar. Şimdi bu Cemaat-Hükümet tartışmasında; emniyet boyutunda, yargının her kademesi boyutunda, belki Yargıtay'a, Danıştay'a kadar bir özel yapılanma olduğu ve bunun Cemaat'le bağlantılı olarak süreci etkilediği değerlendirmesi var. Bir yolsuzluk zemininde tartışıyoruz bunu. Yolsuzluk toplumun hassas olduğu bir zemin. Yolsuzluk tartışmasını ortaya çıkardığınızda böyle bir yapının gözardı edilme riski ortaya çıkıyor. Fakat yolsuzluk zemininin de böyle bir yapılanmanın uzantısı olduğu tespiti doğruysa, o zaman yolsuzluk zemininin siyasi zeminde sonuç almak için bu yapı tarafından araç haline getirildiği, araçsallaştırıldığı tespiti öne çıkıyor.
 
Kimse böyle bir özel yapılanma olduğunu reddetmiyor. Fakat bir kesim bu yapılanma şu anda iktidarı vuruyor diye görmezden geliyor. Dün de bu yapılanma silahlı vesayeti vuruyor diye görmezden gelindi. Oysa böyle bir yapılanma her halûkarda bir problem. Bence 28 Şubat askeri vesayetinin örtülü darbe girişiminde bulunmasından sonra, yargı vesayetinin siyaseti tanzim etmeye yöneldiği bir süreci yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
 
SİVİL DARBE
 
 
Star Gazetesi'nde yazmaya başlayacak olan Ahmet Taşgetiren "28 Şubat'ta askeri vesayet zayıf koalisyon halindeki bir iktidarı partilerden birinin bünyesinden 50 kadar milletvekilini istifa ettirerek yıkmayı başardı. Şimdi emniyet, yargı vesayeti dediğimiz şey belki böyle bir şeyi de amaçlıyor. Bir takım dosyalardan bahsediliyor. O yapılanma, bunları yolsuzluk görünümü altında gündeme sokuyor. Ellerinde Ak Parti milletvekillerine dair de dosyalar var mı? Bu dosyaları da milletvekillerini istifa ettirmek, iktidarı zayıflatmak için devreye sokacaklar mı? Bu da sorulacak önümüzdeki dönemde." dedi.
 
BUNUN ADI İHANETTİR
 
Taşgetiren Cemaatin ihanet içerisinde olduğunu iddia ederek "Bazen farkında olarak böyle bir şeye girişirsiniz. Bunun adı ihanettir. Bazen farkında olmayarak böyle bir oyunda rol alırsınız. Onun adı belki gaflettir ama ürettiği sonuç itibariyle yine gafletin çok ötesine gider. Bazen uluslararası ilişkileriniz sizi böyle bir mecranın içinde rol üstlenir hale getirir. Özellikle Hizmet camiası açısından bu sözümün önemli olduğunu düşünüyorum. Hizmet camiasının Amerika'daki hizmet birimlerini dikkate alarak Amerika'yla karşı karşıya gelmeme hassasiyetini anlarım. Ben öyle olmak istemem ama anlarım. Ama kendi ülkendeki bir operasyonda dış güçlerle paralel bir duruş içine girmek asla kabul edilemez. Bir çizgi olmalı. O çizginin gözetilmediği dikkate alınmadığını düşünüyorum.
 
Gaflet kelimesi izah etmiyor. Gafletten öteye gider. Hizmet camiasının üzerinde büyük bir gölge kalacak. Türkiye'ye yönelik bir uluslararası komplonun uzantısı olma gibi bir büyük gölge kalacak. Bunun farkına varmalarını dilerim. Böyle bir cemaate böyle bir savaşta rol vermek gibi ağır bir vebal olamaz. Ben çok ahenkli olduğu kanısında da değilim. Bir merkez karar organı. Orada savaş planlanıyor ve medya ona göre tavır alıyor, polis ona göre tavır alıyor, yargı ona göre tavır alıyor, sokaktaki insan ona göre tavır alıyor. Böyle bir şey midir? Böyleyse bir vahim, böyle bir şey değil de herkes kendi kafasına göre bir savaş taktiği uyguluyorsa o başka bir vahim." dedi.
 
 
CEMAAT CHP'YE OY VERİR Mİ?
 
Taşgetiren Cemaat tabanı CHP'ye oy verir mi şeklindeki soruya ise şu şekilde cevap verdi: "Bu siyasi bir operasyon. Hemen akla bu soru geliyor. Acaba Cemaat bu seçimlerde Ak Parti karşıtlığına sürüklenir, bu da CHP'ye oy vermeye dönüşür mü? Bunun Cemaat yönetim kadrolarını bir savunma psikolojisine ittiğini gözlüyoruz. Böyle bir tavır şok bir tavır olur. Bütün Cemaat'i bir kere daha diğer dindar toplum tabanlarıyla problemli hale getirir. Ciddi anlamda ayrıştırır. Onun için CHP'ye oy vermek gibi bir tercihimiz olamaz diyorlar. Reel olarak baktığımızda da 'CHP'ye oy verelim' gibi bir deklarasyonun el altından veya el üstünden yapılması, Hizmet camiasının iç halkalarını bir ölçüde etkiliyor olsa bile, sevenler, sempatiyle bakanlar halkalarını olumlu etkileyeceğini düşünmüyorum. Aksine kopuşlar meydana getirir. Şöyle bir projeden de söz ediliyor. CHP'de bazı sembol illerde klasik Ulusalcı, Kemalist çizgide gibi görünmeyen adaylar gösterilmek suretiyle, Cemaat de dileyen dilediğine versin esnekliğini sergiliyor gözükerek, oy kayması ihtimali üzerinde duruluyor. Buradan da şu çıkıyor; Ta Baykal operasyonundan bu yana CHP dizayn ediliyor. Kılıçdaroğlu da, Sarıgül de, Mansur Yavaş da o dizaynın bir parçası. Ak Parti'ye karşı yönetilen yolsuzluk operasyonu da Türkiye'nin o anlamda dizaynının bir parçası. Ben toplumumuzun sağduyulu olduğunu, bu operasyonları oyunları kumpasları bozacak bir siyasi basiretinin bulunduğunu düşünüyorum. Bunun için biz toplumu böyle bir kumpasa inandırırız değerlendirmelerinin çok sağlıklı değerlendirmeler olmadığının altını çizerim."  dedi.(BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com