Cemaat kanalında Erdoğan'a sert sözler!

Cemaat kanalında Erdoğan'a sert sözler!
Cemaat kanalında Gülen'in sözleri okundu Erdoğan yerden yere vuruldu...
Cemaate yakınlığıyla bilinen Mehtap Tv'yi izleyenler dün hükümet cemaat gerginliğini hatırlatan bir sohbete şahit oldu. AKıl Defteri isimli programda konuşan Mehmet Altan, Şahin Alpay ve Cemal Uşşak AKP'ye sert eleştirilerde bulundu. Fethullah Gülen’in Başbakan Erdoğan’ın sözleriyle uyumsuz sözlerini okuyan Mehmet Altan, Erdoğan'ın yanlış yaptığını söyledi.
 
Üçlü arasında yaşanan sohbet şöyle:
 
ŞAHİN ALPAY: Benim bahsedeceğim nokta geçen hafta Erdoğan’ın ortaya çıkıp “Alevilik din değildir. Cemevleri ibadethane değildir. İslam’da tek ibadethane camidir. Aleviler de Müslüman olduklarına göre, Cem evleri ibadethane değil, kültür evleridir” Orada da kalmıyor başbakan devam ediyor. Başörtü sorunu soruluyor. Diyor ki: “Başörtü sorununun çözümü sabır işidir. Kur’an bile 23 yılda indi. O zaman bile alkol aşamalı olarak yasaklanmıştır.”
 
Yani bu son cümle beni fevkalade rahatsız etti. Demek ki alkol de mi aşamalı olarak yasaklanacak Türkiye’de? İnanmıyorum buna ama böyle bir istifham yaratan bir ifade oldu. Sayın Başbakan’ın söylediği bu sözlerin bütününün yanlış olduğunu, demokratik bir ülkeyle hiçbir şekilde bağdaşmadığını, bütün bu lafları da geri alması gerektiğini düşünüyorum. Aleviler ve Türkiye’de özgürlüğe inanan herkes hatta AKP içinden milletvekilleri Tayip Erdoğan’a bu lafları geriye alması gerektiğini ne mutlu ki söylediler.
 
BUNU DEMEMESİ LAZIM
 
CEMAL UŞŞAK: Şimdi İbadetin bir genel olarak ibadet var bir büyük bir de küçük ibadet var. Kulluk demektir. İslama göre kulun yaptığı her şey ibadettir. Bunu yerine getirdiği yere de ibadethane denilebilir. Yan bir zikir diyelim. Allah’ın adını anmak. İslamın genel değerleri açısından ibadet midir? Tabi ki ibadettir. Allah’ın adını anmak ibadettir. Tekkeler ve zaviyelerde ne yapılır. Zikir yapılır. Buralar ibadethane olarak tanımlanabilir mi? Tabi ki tanınabilir. Cami nedir? Cami de Müslümanların buluştukları yerlerdir. Alevi vatandaşlarımız da kendi dergahını da İbadethane sayabilir. Varsayalım ibadethane değildir. Ama bir siyasetçinin çıkıp da vatandaşa tanımlama yapması, benim kim olduğuma? Kürt mü? Türk mü? Çerkes mi? Sünni mi? Alevi mi? dinli mi? Dinsiz mi? bunların hangisi olacağıma ben karar veririm. Yani bunu devlet veya devleti ifade eden şahıslar “Sen şusun” dememeli bana… Artık 2013 yılının Türkiyesi'nde bari bunu dememesi lazım. Ben Alevi vatandaşlarımızı rencide eden Bu hususun yanlış olduğunu düşünüyorum. Eğer Alevi vatandaşım Cemevine ibadethane gözüyle bakıyorsa o onun hakkıdır. Kişiler buna ibadethane değildir diyebilir buna hakkı vardır. Ama orası tutup da bir başbakanın kültür evi demesi inançtan soyutlamak Alevilere hakaret anlamını taşıyor.
 
UMUT VERDİ AMA
 
MEHMET ALTAN: “Temel hak ve özgürlükler meseleleri insanileştirmek, kimin yöneteceği değil nasıl yönetileceğimiz önemli” falan peki Alevilerin ne olduğunu tayin eden bir zihniyet (Başbakan) Kürtlere nasıl siz istediğiniz gibi kendinizi tanımlayın diyecek.
 
CEMAL UŞŞAK: AKP iktidara geldiği günden itibaren herkese umut verdi ve umut çıtasını da oldukça yüksek tuttu. İktidarının 6-7 yılına kadar da bu umudu hep zirvede tuttu. 8 tane Alevi çalıştayı yapan bir iktidar var. Bunların ikisine bizzat ben de katıldım. Alevilerin dertleri bunları 8 cilt halinde yayınladı. Benim üzüldüğüm nokta şu ki… Bu umudu veren bir iktidarın bugün itibariyle geçmiş yıllarda verdiği umutlara aykırı bir takım tavrılar içerisine girmesidir. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com