Cemaat Parti Kurmayacak Ama Yeni Bir Parti Yolda...

Cemaat Parti Kurmayacak Ama Yeni Bir Parti Yolda...
Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonu ardından hükümet ile cemaat arasında ayyuka çıkan kamplaşma, "cemaat yeni parti kuracak, AKP'den bazı milletvekilleri de o partiye geçecek" söylentilerine neden oldu. İsimler, tarihler ortaya atıldı, beklenti başladı...

ÖZEL | SANSURSUZHABER

PARTİ KURULACAK AMA CEMAAT PARTİSİ OLMAYACAK!

SANSÜRSÜZ HABER, yeni kurulacak partide yer alması muhtemel isimlere ulaştı, nabız yokladı. Ortaya çıkan sonuç, kurulacak partinin cemaat partisi olmayacağı. Nedeni ise çok basit. Cemaat partisi kurulursa, ancak cemaati kadar oy alır!  

YENİ PARTİNİN ÖZELLİKLERİ

Kurulması muhtemel yeni parti, herkesi kucaklayan, Alevi,Sünni, Kürt, Türk ayrım yapmayan bir parti olacak. Bu hedef gerçekleşir mi bilinmez ama şimdilik niyet bu... AKP'nin kuruluş aşamasında savunduğu söylemlerin benzerlerini savunacak. "Herkes için demokrasi, yargı bağımsızlığı, vesayete son!" denilecek. 

DİN VE ATATÜRK SÖMÜRÜSÜ YAPMAYACAK

Merkez sağda yer alacak partinin, sömürü değil Avrupa'da olduğu gibi,  proje siyaseti yapması amaçlanacak. Parti söylemlerinde "din, tarih, Atatürk, laiklik vb. konularda" sömürüye yer verilmeyecek. 

AKP DEĞİŞİRSE, PARTİ KURMAKTAN VAZGEÇİLEBİLİR!

Parti kurma hazırlığı içindeki isimler, AKP'nin sürpriz bir şekilde değişmesi, ortaya çıktığı dönemdeki söylemlerine sahip çıkması halinde, yeni parti kurma ihtiyacının ortadan kalkacağını  söylüyor.  Ya da CHP ve MHP'nin ortaya çıkan krizi absorbe etmesi, boşluğu doldurması halinde 'parti kurmaya gerek kalmaz' deniliyor. Ancak bu olasılıkları dile getirirken, gerçekleşmelerinin pek mümkün olmadığını da biliyorlar. 

YENİ PARTİ NE ZAMAN KURULUR?

Yeni parti kurulursa, önümüzdeki genel seçime o parti de girecek. Bu durumda örgütlenmesini, genel seçimden yaklaşık 6 ay önce tamamlaması gerekiyor. Genel seçim tarihi, takvim normal işlerse Haziran 2015. Ancak erken seçim olasılığını ve bu erken seçimin Mart 2015’te yapılabileceği ihtimalini değerlendiren siyasetçiler, her ihtimale karşı, en geç Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra partinin kurulmasını hedefliyor. 

AKP'DE DURUM NE?

Adalet ve Kalkınma Partisi içinde yer alan ve gelişmeleri sessiz şekilde izleyen bir grup milletvekilinin de yerel seçim sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra durum analizi yaparak, adım atması bekleniyor. Kulislerde, 20 civarında vekilin, partiden ayrılabileceği konuşuluyor. 

Burcu ORAL Evren  | SANSURSUZHABER.COM

Etiketler: , , , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com